Działania


Zapraszamy na stronę z naszymi projektami


Wydzieliliśmy sekcję poświęconą szczególnym projektom, które realizujemy. Zapraszamy do zapoznania się z nimi. Wsparcie w każdej formie mile widziane. Lista projektów.

Obserwuj nasze poczynania na Facebook'u


Przez wzgląd na wygodę, więcej zdjęć i szczegółów naszych działań umieszczamy obecnie na facebooku. Zapraszamy !!!

Informacje dla Darczyńców


Dla osób i firm, które chcą nas wspomóc materialnie, przygotowaliśmy krótki "poradnik podatkowy Darczyńcy"

Zamykamy akcję pomocy dla osób starszych


Wczoraj po południu dostarczyliśmy ostatnią w tym roku pomoc dla potrzebujących.

Chciałbym w związku z Tym BARDZO podziękować wszystkim, dzięki którym możemy w ogóle pomagać...

Jest to cała armia ludzi z dobrym serduchem, w tym pracownicy Brzeskich sklepów NETTO, LIDL, ALDI, SPOŁEM którzy szeptają, gdy jest na coś duża promocja i można potrzebne ludziom produkty kupić dużo taniej, a więc można kupić więcej i pomóc większej liczbie potrzebujących.

DUŻE BARDZO DUŻE DZIĘKUJEMY

Ale jest też olbrzymia grupa pomagających którzy pragną pozostać anonimowi. Kupują pościel, dostarczają NOWE kołdry, poduszki, lub -prosto ze swoich sklepów- buty czy ubrania. Lub wpłacając pieniądze mówią - kupcie to co jest potrzebne. BARDZO WAM DZIĘKUJEMY - w imieniu swoim, jak i osób obdarowanych, a którzy często chcieli by Wam podziękować osobiście.

Jesteście wielcy i pokazujecie że miłość, współczucie i cheć niesienia pomocy, w tych okropnych czasach, nadal są w cenie.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2023-02-17

Zapomniane cmenatarze


Zapomniane cmentarze dolnego Śląska.

Przygnębiające wrażenia zapomnianych i zdewastowanych miejsc ostatniego spoczynku dawnych mieszkańców mnie przytłoczyły.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2023-01-17

Podziemny Brzeg - ciąg dalszy historii


Udało nam się w końcu dostać zgodę właściciela budynku na prace poszukiwawczo- sprawdzające mające na celu potwierdzenie pozyskanych informacji o przeznaczeniu budynku przed II wś, w czasie jej trwania, i po jej zakończeniu. Nasze odkrycia, przeszły nasze oczekiwanie. Prace w ramach projektu "Podziemny Brzeg" nadal trwają ...


Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2022-11-29

Pomoc przy wiatraku w Licheniu


Krzychu wziął się za pomoc przy ratowaniu pięknego wiatraka w Licheniu ... tak tak, w tym Licheniu. Niestety nie mamy tyle pieniędzy co sąsiedzi, więc .... musimy nazbierać. Ale zamiast tacy, zorganizujemy zbiórkę na zrzutce.

Na wstępne prace zabezpieczające (zakup materiałów) musimy mieć około 10 tyś zł, bo jak zwykle praca wolontariatem będzie czyniona. Ktoś ma za dużo kasiorki to proszę wpłatę na konto Fundacji... (można sobie na koniec roku odpisać od podatku), na bank wszystko wydamy na deski i gwoździe

Jeden już uratowany przed zniszczeniem, pomóżcie przy kolejnym.


Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2022-10-07

Pogadanki o ekologii


W ramach podziękowania za pomoc przy ratowaniu pasieki przeprowadziliśmy cykl pogadanek w przedszkolach i szkołach na temat pszczół, ekologii, zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Czyli więcej czasu spędzajmy na podwórku i rowerze, a mniej przed komputerem. Sadźmy drzewa, siejmy łąki kwietne, pomagajmy rodzicom w pracach w ogrodzie i na działce. Zainteresowanie spotkaniami jest większe niż czas który możemy na to poświęcić. Na chwilę obecną mamy terminy zajęte do wiosny 2023 roku.


Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2022-09-04

Odbudowa Pasieki


Podjęto decyzję o utrzymaniu pasieki. Strata choć duża i bolesna, zmobilizowała wszystkich do pomocy. Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu społecznego na wieść o naszej tragedii. Pomoc którą nam okazano była naprawdę DUUUUŻA i różnorodna- zbiórki pieniędzy na zakup zniszczonych części uli, oraz zakup nowych rodzin pszczelich. Tańsze materiały potrzebne do zrobienia nowego lepszego ogrodzenia, zakup lamp solarnych do oświetlenia terenu, zakup urządzeń sygnalizujących obecność osób nieuprawnionych na terenie pasieki. Została też zakupiona kamera tzw. „leśna” do monitorowania terenu, oraz cztery kamery monitoringu podłączone do nagrywarki.

Mamy więc nowy start pasieki.

Wiadomość z dnia: 2022-06-24

Ruiny Wiatraka


Kilku naszych młodych wolontariuszy naciska, aby powrócić do tematu fundacyjnego obserwatorium astronomicznego w starym wiatraku. Kilka lat wstecz, nie było woli, aby nam ten wiatrak przekazać, ale obecnie jest nowy właściciel, który- według zasłyszanych tu i ówdzie informacji, jest bardziej skory do współpracy w tym zakresie. Byliśmy na miejscu aby go obejrzeć, stan jest dobry, brakuje tylko drewnianych konstrukcji stropów, schodów i dachu. Jeśli projekt wypali, czeka nas ogrom pracy i ...zbiórka pieniędzy na remont.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2022-05-30

Dewastacja Pasieki


Niestety mieliśmy nieproszonych gości na pasiece. Z dziesięciu uli w których zimowały pszczoły, zostało cztery. Część uli uszkodzono, z części „tylko” zrzucono daszki, co przy nocnych opadach deszczu ze śniegiem, spowodowało że pszczoły zamarzły. Z tych czterech uli dwa są nasze fundacyjne, a dwa pszczelarza z którym współpracujemy i u którego mamy naszą pasiekę. Czeka nas trudna decyzja - likwidujemy czy utrzymujemy pasiekę.


Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2022-03-12

Wąskotorówka - Staś nadal działa !


Cały czas trwa wymiana pism w sprawie uratowania od likwidacji - rozebrania - naszych wąskotorówek na kujawach. Wysłaliśmy pismo z propozycją zagospodarowania wąskotorówek, utworzenia wzdłuż nich różnych szlaków (np. ginących zawodów, pasiecznego, linii umocnień, starych grodzisk itd.) do wojewody Kujawsko-pomorskiego. Jest oddźwięk i zainteresowanie tematem władz województwa. Dobrze rokuje to na przyszłość.


Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2022-02-15

Pomoc Gambia - kolejny etap


Zebraliśmy znów pomoc dla dzieciaków w Gambii, zostało to wszystko wysłane. Niestety koszty są ogromne (transport morski podrożał kilkukrotnie), dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie sposobu pomocy. Wysyłka rzeczy zebranych w Polsce będzie możliwa tylko raz w roku. Planujemy też zorganizowanie tzw. „adopcji na odległość”- biorąc pod uwagę że koszt utrzymania jednej podopiecznej to około 10 dolarów na miesiąc, czyli suma dla nas niezbyt kolosalna, myślę że chętni na taką pomoc się znajdą- tym bardziej że to tylko 25 dziewczynek. Musimy jednak najpierw przygotować wszystko od strony formalnej- zgody i pozwolenia z ministerstw - Polskich i Gambi. Nie chcemy bowiem, aby pieniądze tam przekazywane, nie miały żadnego nadzoru, na co i w jakich kwotach są wydatkowane- uczciwość przede wszystkim.

Wiadomość z dnia: 2021-09-27

Pasieka ma już stałych mieszkańców


Ule wraz z rodzinami już stoją na pasiece. Trwają cały czas prace związane z zagospodarowywaniem terenu. Wykonaliśmy już płot i bramę od strony ulicy. Przygotowujemy miejsce pod ognisko, ławki i stół. Czekamy na zakończenie prac geodety, aby móc ogrodzić resztę pasieki.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.


 

Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie czwarte w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2021-05-29

Wiosenne sprzątanie


Ruszyły coroczne prace porządkowe na obiektach zabytkowych które mamy pod swoją opieką (krzyże pokutne, pomniki upamiętniające wydarzenia historyczne, cmentarze itd.) Prace, ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego, prowadzimy w ograniczonych ilościowo grupach wolontariuszy.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2021-04-16

Utworzenie pasieki edukacyjnej


Dzięki przychylności władz gminy Skarbimierz, a w szczególności wójta- pozyskaliśmy 73 ary pod naszą pasiekę edukacyjną. Rozpoczynamy sprzątanie terenu, wywozimy śmieci i przygotowujemy teren pod ustawienie stojaków na których staną ule.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2021-03-22

Podsumowanie prac za rok 2020


W roku 2020 dzięki życzliwości darczyńców przekazaliśmy ponad tonę żywności ludziom w potrzebie, do tego doszło prawie 700 ciepłych posiłków. Wymieniliśmy dziesiątki żarówek, gniazdek, włączników oraz uszczelek przy cieknących kranach. Malowaliśmy kuchnie, pokoje i łazienki, a nawet wymieniliśmy uszkodzony gazowy piec dwufunkcyjny. Ponadto cały czas dbamy o kilkanaście zabytków lokalnych.

Wiadomość z dnia: 2021-01-30

Wspieramy emerytów


Grudzień.... czas paczek, pomocy bliźniemu, pierwszego śniegu..... i wszystko to mamy w fundacji...

Dostaliśmy całą masę pluszaków, które już zostały przekazane, koordynatorkom Szlachetnej Paczki, dzięki temu zabawki trafią do dzieciaków...

Ostatnie pudło żywności z naszego magazynu pojechało do potrzebujących emerytów. Oficjalnie mogę napisać... nie zmarnował się ani gram żywności, wszystko zostało wydane...


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2020-09-25

Pomoc dla Gambii dotarła na miejsce


Do Gambii dotarła nasza pomoc dla dziewczynek.... żywność, ubrania, środki czystości....

Trwają działania nad pozyskaniem działki -nieużytku, pod naszą pasiekę. Dzięki przychylności władz gminy Skarbimierz są na to duże szanse.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2020-10-13

Ekologiczny Ogródek


Ostatnie dni ciepła wykorzystaliśmy do zebrania plonów z Fundacyjnego Ekologicznego Ogródka. Nasi najmłodsi wolontariusze od początku sezonu sami (pod nadzorem rodziców) wszystko przygotowali. Siew, odchwaszczanie, pielenie, zbieranie ślimaków (były zawody kto więcej i szybciej) wszystko wykonywały same. Teraz nadszedł czas zbiorów... nasze dzieciaki wiedzą skąd i jak dużym nakładem pracy, na talerzach lądują smakołyki wyczarowywane przez mamę.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2020-09-25

Spotkanie z konserwatorem zabytków


Pomimo pandemii, nasze działania w zakresie ratowania zabytków trwają. Byliśmy w Bydgoszczy na rozmowach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków woj. Kujawsko-Pomorskiego, fajna atmosfera, konkretne ustalenia ... gdyby wszędzie było tak miło....

Wiadomość z dnia: 2020-07-27

Kolejka i "Krzyś"


Cały czas trwają prace na wąskim torze w Kujawskim... Krzyś z Arturem nie odpuszczają... covid nie covid trawa rośnie.... więc trzeba kosić.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2020-06-20

Pomoc dla Gambii


Prowadzimy pomoc dla dzieciaków w Gambii. Zebrano ubrania, żywność, środki czystości, oraz książki i pomoce naukowe. Wszystko zostało wysłane.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2020-04-28

Działamy pomimo wirusa


Pandemia nie zabrania nam pomagać- więc pomagamy, zmieniliśmy tylko lekko kierunek i cel pomocy. Zamiast zabytkom pomagamy osobom starszym, które tej pomocy obecnie bardzo potrzebują. Robimy zakupy i dostarczamy je. Zbieramy też żywność i środki chemiczne służące do utrzymania czystości i przekazujemy je emerytom, rencistom, oraz ludziom chorym.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2020-03-30

Pamiętają o nas również na Słowenii


Byliśmy na Słowenii, braliśmy udział w badaniu starych sztolni wykutych przez żołnierzy Włoskich w czasie pierwszej wojny światowej. Dziś już nikt nie wie, skąd i dokąd biegły (część jest zasypana, bądź zawalona), nie ma żadnych planów, ani ludzi którzy by pamiętali ich przebieg.

Będąc na miejscu oczyściliśmy pomnik upamiętniający naszego rodaka Tadeusza Sadowskiego PS. TOMO, który brał udział w walkach z Niemcami w czasie II WŚ na tych terenach. Pracy nie było dużo bo mieszkańcy Słowenii bardzo dbają o to miejsce. Nie każdy wie, że wielu polaków walczyło w partyzantce na terenie ówczesnej Jugosławii z nazistami.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2020-02-20

Pomoc dla dzieci w Gambii


Miniony rok to też nasz udział w pomocy dla domu dziecka i szkoły- w jednym, w Gambii w mieście Farafenni. Można powiedzieć że mamy pod opieką 25 dzieci 😀 które wsparliśmy dzięki Wam przyborami szkolnymi, ubraniami, zabawkami, grami planszowymi, oraz co najnajważniejsze ‼️‼️ pomocami naukowymi w tym do nauki języka angielskiego. Tak więc nasz smok zawędrował już do Afryki 😎 Nasza pomoc nadal trwa i kolejne paczki są wysyłane dzięki życzliwości właściciela firmy Cotton z Brzegu który w każdym wysyłanym tam kontenerze znajduje miejsce na kilka paczek pomocowych dla dzieciaków- Dzięki Wielkie w imieniu dzieciaków. Całość kręci się dzięki Wam, Izie, Pani Basi, Olkowi i wielu wielu ludziom dobrej woli których nie sposób tutaj wszystkich wymienić.

DZIĘKUJEMY !!!


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2020-01-14

Zamek Piastowski w Jelczu - Laskowicach


Nie każdy wie że w Jelczu znajdują się ruiny średniowiecznego piastowskiego zamku. Został wzniesiony w XIII wieku, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszego dworu drewnianego. Na początku wchodził w skład dóbr biskupstwa Wrocławskiego, a następnie stał się własnością książęcą Henryka IV Probusa.

Zamek był zdobywany, odbudowywany, niszczony i palony, aby ostatecznie zostać wysadzony przez Niemców na początku XX wieku. Dziś to piękna zarośnięta krzakami zapomniana ruina, otoczona starorzeczem Odry, która pełniła rolę fosy.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2019-12-30

Historia ukryta pod farbą


Często chodząc po swoim mieście w biegu, śpiesząc się gdzieś, mijamy lub niezauważamy rzeczy zwyczajnych ale bardzo ciekawych lub nawet niezwykłych.

Historii ciekawej, ale w minionych latach niszczonej jako niepożądana, nawet dziś gdy w europie nie ma granic, nadal niechętnie eksponowanej - czyli starych poniemieckich napisów na ścianach. A te napisy to nic złego, po prostu są to nazwy sklepów/restauracji/biur które znajdowały się w tym miejscu przed wojną.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2019-12-03

Cenne starocie na śmietnikach


Poniżej ciekawy przykład "starocia" wyrzuconego na śmietnik. Jeżeli ktoś dysponuje ciekawymi zabytkowymi przedmiotami - szkoda je wyrzucać. Napiszcie, zadzwońcie, wyślijcie zdjęcie. Niektóre z tych zabytków mogą mieć dużą wartość historyczną - szkoda je niszczyć.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2019-10-28

Kochbunkry w centrum Opola


Dziś to co co lubimy najbardziej. Bunkry. A właściwie kochbunkry i to w takiej ilości że zapiera dech w piersi 😀 Duże (dwuosobowe) i małe (jednoosobowe), leżą całymi dziesiątkami, praktycznie w centrum Opola. Zarośnięte krzakami, powojami, prawie niewidoczne. Kawałek od dróg asfaltowych, przy mało uczęszczanej szutrówce którą działkowcy jeżdżą podlewać swoje ogródki.

Źródła podają że część z nich zwieziono tu już po wojnie w latach 1951-1953. Gwoli ścisłości muszę dodać że podobne cmentarzysko kochbunkrów jest w Przyworach Opolskich, też przy stacji kolejowej.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2019-09-02

Drezyna STAŚ


Krzysiek i Artur dzielnie walczą z oczyszczaniem kolejnych kawałków linii wąskotorowych na Kujawach aby Staś mógł po nich jeździć, a my ślemy kolejne pisma i wykonujemy telefony aby w końcu uzyskać status właściciela/najemcy tych skrawków które chłopaki uratowali od rozkradnięcia i zapomnienia.. Prace posuwają się do przodu i to w szybkim tempie- w użyciu są kosiarki, piły a nawet koparki.

Zmieniło się za to nastawienie lokalnych włodarzy- wszyscy włączają się i pomagają w ratowaniu kujawskich wąskotorówek, bo widzą w nich potencjał przyciągający turystów do ich regionu. W ciągu roku, no niechby dwóch, dzięki zaangażowaniu Krzyśka i jego Stasia, oraz pomocy Artura i pozostałych chłopaków, świadomość że stare tory kolejki wąskotorowej mogą być magnesem i podstawą atrakcji turystycznych w regionie zmieniła się diametralnie.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2019-07-09

Dokumentacja zdjęciowa zabytkowego ogrodzenia


W miarę możliwości tworzymy również dokumentację zdjęciową różnych zabytków. Poniżej na zdjęciu zabytkowa brama w Szydłowcu Śląskim.

Ciekawostka: W Szydłowcu Śląskim rośnie najstarsze drzewo województwa opolskiego. Jest to dąb szypułkowy liczący około 570 lat, nazywany dębem Pücklera. Inskrypcja z 1867 r. wyryta na umieszczonym pod dębem kamieniu głosi: ”Tu padł rycerz Zygmund Stosch w pojedynku z rycerzem Wacławem Pücklerem Groditzkim na Szydłowcu 1537”.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2019-04-27

Wykorzystanie przyczółków do budowy przeprawy pieszo - rowerowej


W związku z powstaniem inicjatywy wykorzystania przyczółków do budowy przeprawy pieszo - rowerowej, udało nam się zorganizować zaprzyjaźnionego inżyniera do przeprowadzenia wstępnej ekspertyzy.

Informacje są dobre, choć nie rewelacyjne. Przyczółek od strony Pisarzowic jest w dużo lepszym stanie i wymaga co prawda napraw, ale nie będą one zbyt rozległe (zdjęcie kilkunastu warstw cegły i ponowne ich przemurowanie (ok.20 warstw w części szczytowej)) do odpowiedniej wysokości według nowych przepisów.

Gorzej z przyczółkiem od strony miasta. Tutaj korzenie drzew samosiejek zrobiły trochę złej roboty i uszkodziły szczyt mostu (do przemurowania), ale również uszkodziły ścianę boczną która już lekko się odchyliła. Nie jest to co prawda tragedia ale na pewno znacząco zwiększy koszt naprawy.

Wnioski: aby dokonać pełnej inwentaryzacji i ekspertyzy konieczne jest wycięcie krzaków obecnie uniemożliwiających dostanie się do ścian i fundamentów, oraz oczyszczenie przyległego do przyczółków terenu ze śmieci.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2019-01-29

Dalsze informacje na temat zabytkowych wagonów


W sobotę byliśmy znów w Sowinie aby obejrzeć dokładnie w świetle dnia oba wagony. Pan Waldemar, właściciel posesji i wagonów, przyjął nas po staropolsku - czyli czym chata bogata. A jest bogata, w opowieści i wspomnienia sprzed wielu wielu lat. Opowieść o historii wagonów przeistoczyła się dość szybko we wspomnienia z ciekawostek ziemi Łambinowickiej. O poniemieckiej fabryce prochu w okolicznym lesie i o asfaltowych dróżkach biegnących przez tenże las. Nawet po tylu latach po wybudowaniu są w stanie dużo lepszym niż współczesne asfalty na drogach powiatowych czy gminnych. Byliśmy i widzieliśmy, a nawet chodziliśmy po nich :)

Wspomnienia o odnalezionym poniemieckim hełmie i poniemieckiej gaśnicy która zniknęła z podwórka przeistoczyły się z krótkiej roboczej wizyty (tak planowaliśmy) w kilkugodzinne spotkanie towarzyskie. Tak to już jest - w miłym i ciekawym towarzystwie czas szybko ucieka.

Wiemy już więcej o wagonach i ich prawdopodobnej historii. Przekażemy tę wiedzę do Muzeum w Łambinowicach, gdzie mamy nadzieję trafią też oba wagony.

Gdyby ktoś przypadkiem miał na zbyciu zestawy kołowe do tych wagonów ... chętnie przygarniemy ...


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Pobierz film z wnętrza wagonu.

Wiadomość z dnia: 2018-12-13

Odnaleźliśmy rewelacyjne eksponaty muzealne


Pragnę Was poinformować o tym że odnaleźliśmy cudowne eksponaty muzealne.

Na stacji w Sowinie tuż przy peronach udało się nam odkryć dwa: dwuosiowe wagony kryte budowy niemieckiej (pruskiej). Z elementów użytych do budowy wagonów udało się odcyfrować datę 1912 roku. Wagony te były na 95% używane do przewozu jeńców wojennych do Obozu Jenieckiego w Łambinowicach (Lamsdorf). O znalezisku powiadomoliśmy już Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z obecnym właścicielem wagonów celem przejęcia ich przez Fundację. Po załatwieniu niezbędnych formalności wagony zostaną przekazane Muzeum które wyraziło zainteresowanie pozyskaniem ich do swoich zbiorów. Wagony wymagają zabezpieczenia i konserwacji, gdyż ich stan techniczny jest zły, lata wystawienia na działanie warunków atmosferycznych i braku konserwacji zrobiły swoje. Nim to jednak nastąpi będziemy musieli je stamtąd zabrać i przewieść do docelowego miejsca ekspozycji.

Takie oryginalne wagony to duża rzadkości i to pomimo dużej liczby wyprodukowanych sztuk, gdyż większość jako reparacje wojenne zabrali na wschód Rosjanie, a te które zostały w Polsce są już wycofane z eksploatacji. Dodatkowym "smaczkiem" naszych wagonów jest ich historia związana z istniejącym tutaj obozem jenieckim.

O dalszych postępach sprawy będę Was tutaj informował na bieżąco.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2018-12-07

Akcja pomocy dzieciom w Gambii


Dzięki Waszej pomocy udało się zebrać i wysłać sporo rzeczy do szkoły-domu dziecka w Gambii.

Pragnę podziękować pzede wszystkim właścicielom księgarni Sowa, właścicielom sklepu obuwniczego z ul. Staromiejskiej, oraz pani Dorocie, za zaangażowanie i super darowizny rzeczowe.

Dziękuję również wszystkim pozostałym darczyńcom, za każdą nawet najmniejszą rzecz która została przekazana na rzecz tych dzieciaków. Dzieciaki na pewno ucieszą się z każdej gumki, ołówka, zeszytu czy maskotki.

Ale NAJBARDZIEJ dziękuję wszystkim Dzieciakom które oddały swoje maskotki dla tych którzy nie mają nic. Bardzo Wam gratuluje tak odpowiedzialnej i dojrzałej decyzji.

Dzięki Waszej hojności nazbierało się kilkanaście pudeł darów które dotarły już na miejsce.


Zobacz zdjęcie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2018-12-03

Coroczne sprzątanie starych nagrobków


Przed 1 listopada przez dwa tygodnie jeździliśmy i sprzątaliśmy groby oraz paliliśmy znicze w miejscach zapomnianych przez ludzi. Wiele z tych miejsc to Wy żeście nam wskazali. Dziękujemy.

Udało się uniknąć likwidacji grobu Księdza Dziekana Pawła Hadamczyka. Założyciela cmentarza na którym sam spoczął. Mieliśmy w tym swój mały wkład ...


Zobacz zdjęcie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2018-11-04

Minął rok na wąskotorówce


To już rok.

Rok jak drezynka Staś śmiga po wąskich torach całych Kujaw. Rok gdy Krzychu zadzwonił i zapytał czy pomożemy mu w załatwieniu formalności w sprawie oczyszczenia zapomnianego przez wszystkich torowiska tak aby nadal mogło być używane, i aby Staś miał gdzie jeździć. Rok jak załatwiamy formalności w sprawie przejęcia 8,5 km wąskotorówki między Dobrem a Płowcami. Dziś jest nam łatwiej- mamy pomoc ze strony wójta gminy Radziejów który jest bardzo wielkim miłośnikiem Stasia i widzi potencjał turystyczny w tym kawałku czynnej linii wąskotorowej.

W minioną sobotę i niedziele Staś świętował roczek, była mucha na drezynie, tort i inne atrakcje. Cieszymy się i jesteśmy dumni że mamy swój mały wkład w pierwszy rok życia Stasia.

Wiadomość z dnia: 2018-10-17

Projekt "BARTNIK" - uruchomiono


Projekt udało się uruchomić - odbyły się już pierwsze próbne warsztaty, korzystając z gościnności Krzysztofa (pasieka w dolinie Śmieszki).

Cały czas staramy się pozyskać własne ule i przygotowujemy teren pod przyszłą pasiekę.

Wiadomość z dnia: 2018-09-28

Sprawozdanie za 2017 rok


Złożyliśmy sprawozdanie z działalności Fundacji za rok 2017 (do Krajowego Rejestru Sądowego, Urzędu Skrabowego, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Pożytku Publicznego). Sprawozdanie można pobrać w zakładce "O nas".

Wiadomość z dnia: 2018-06-29

Projekt "BARTNIK"


Chcemy uruchomić w Brzegu społeczną pszczelą pasiekę. Na początek chcemy zgromadzić 10 uli (7 z rodzinami, 3 rezerwowe), trwają rozmowy z pszczelarzami należącymi do Polskiego Związku Pszczelarzy na objęcie projektu pomocą merytoryczną w zakresie prac przy ulach.

Według założeń miodek z tych 7 uli będzie do podziału między tych którzy będą przy nich pracować. Jeśli ktoś złapie bakcyla to będziemy pomagać w założeniu własnej pasieki.

Celem projektu jest popularyzacja hodowli pszczół i rozwijanie pasji i umiejętności dla ochrony tego coraz bardziej ginącego zawodu. Chcemy również zainicjować temat "ogródków miodowych" w przedszkolach i szkołach. Pozwoli to zainteresować najmłodszych tematem, tak aby wiedziały, że miód nie pochodzi "ze sklepu".

Wiadomość z dnia: 2018-06-26

Wsparcie budowy makiety kolejowej


Koło PTTK Kolejarz w Brzegu, postanowiło wybudować dużą stacjonarną makietę kolejową. Projekt, ma kilka celów. Pierwszym jest sama budowa makiety, kolejnymi przywrócenie w świadomości dzieci i młodzieży modelarstwa- niegdyś bardzo popularnej formy spędzania czasu, dziś niemal zapomnianej formy wypoczynku, trzecim otwarcie izby pamięci kolejowej w Brzegu w której makieta ma być magnesem przyciągającym turystów zwiedzających miasto, które jest miastem bardzo związanym z koleją, w którym kolejarze nadal stanowią dużą liczbę mieszkańców.

Włączając się do tego projektu, wśród naszych wolontariuszy zorganizowaliśmy zbiórkę sprzętu w skali H0. Odzew był duży- udało się zebrać dość dużo torów, wagony i "mokolotywkę". W dniu dzisiejszym przekazaliśmy te pierwsze elementy dla PTTK Kolejarz.

I tutaj apel/prośba - jeśli ktoś z Was ma zbędne elementy kolejki H0 - zasilacze, tory, rozjazdy, wagoniki, mokolotywki, bądź sefamorki :) to dajcie nam znać (tel. meil ) jeśli mieszkacie blisko odbierzemy, jeśli dalej to dogadamy jak to wysłać. Często elementy kolejek leżą zapomniane gdzieś w kącie na strychu, a tutaj mogą znów odżyć i stworzyć coś fajnego.


Zobacz zdjęcie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2018-06-21

Pomogliśmy zespołowi dziecięcemu z Byczyny


W odpowiedzi na prośbę o pomoc rodziców dzieci z zespołu tanecznego z Byczyny wspomogliśmy finansowo, kwotą 600 zł, wyjazd dzieci na Wojewódzki Festiwal Szkolnych Zespołów Tanecznych FANTAN w Opolu w dniu 3 czerwca 2018 roku.

Jak okazało się podczas rozmów, bez tego wsparcia dzieci nie miałyby jak zaprezentować swoich niemałych umiejętności (zajęły drugie i trzecie miejsce w swoich kategoriach konkursowych).

Z tej również przyczyny rozpoczęliśmy zbiórkę pieniężną do skarbonek na ten cel, aby zabezpieczyś środki na dalszą działalność zespołu. Numer zbiórki to 2018/2388/OR, do sprawdzenia na zbiorki.gov.pl.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2018-06-04

Wąskotorówka - rozwiązujemy problemy formalne


Po kilku rozmowach udało się naszym Wolontariuszom (Krzysiek & spółka) przekonać włodarzy powiatu Radziejowskiego do rozmów z Koleją o przejęcie formalne opieki nad odcinkiem torów kolejki wąskotorowej "Dobre Płowce".

Rozmowy trwają, a Staś pod komendą Krzysztofa cały czas jeździ.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2018-04-29

Bunkry "zza krzaka"


Kilka dni temu dostaliśmy info od obserwatora naszych poczynań, który dał nam namiar na "coś" w ziemi, prawdopodobnie bunkier lub schron - zapomniany i zasypany (częściowo) w krzakach.

Pojechaliśmy i znaleźliśmy to miejsce oraz prawdopodobnie kolejne dwie zasypane takie budowle. Ta do której weszliśmy, była chyba kiedyś użytkowana przez bezdomnych, ale ma oryginalne pancerne drzwi wiszące na zawiasach oraz pozostałości starych puszek telefonicznych.

Celowo nie podajemy gdzie jest to miejsce aby nie padło łupem szabrowników, a po uzyskaniu formalnych zgód i pozwoleń podejmiemy próbę odkopania pozostałych odkrytych budowli. A ten schron być może stanie się "bazą" miejscowych dzieciaków pod opieka sołtysa i rodziców - są chętni.

Poniżej zdjęcia. Piszcie o takich miejscach. Chętnie przyjedziemy i z Wami poodkrywamy miejsca zapomniane.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2018-04-02

Kolejarze też tworzą historię


16 marca na zaproszenie kolegi, byłem w niewielkiej miejscowości (specjalnie nie podaję nazwy aby wandale nie mogli tego miejsca namierzyć i zdewastować), tam na stacji kolejowej znajduje się niewielki budynek z czerwonej cegły. Niby nic niezwykłego, powiecie że takich budynków na kolei są setki jak nie tysiące. Ten jest jednak wyjątkowy- przez lata, pracujący tam kolejarze na cegłach zostawiają po sobie pamiątki w postaci wpisów- imię, nazwisko, często rok rozpoczęcia pracy na tej stacji, nieraz rok zakończenia... zastanawialiśmy się czy druga data to rok przeniesienia na inną stacje, przejścia na emeryturę, może zwolnienia? I tu znów ktoś powie "normalka, każdy robi wpis w pracy tu lub tam, robiliśmy je i w szkole, na pamiątkę że tam "chodziliśmy" tak ale ... czytając napisy wykonane blisko 100 lat temu jest inne odczucie.... sami zobaczcie ... Samą ścianę zgłosimy konserwatorowi zabytków- warto ją zachować dla kolejnych pokoleń, nie tylko kolejarzy...


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2018-03-20

Staś pomaga w rewitalizacji wąskotorówki


Dzięki zaangażowaniu Krzyśka (a któż by inny) została odrestaurowana zabytkowa drezyna, którą ochrzczono wdzięcznym imieniem Staś. Drezyna ta aktywnie pomaga w restauracji całej linii - dowożąc wszelakie materiały budowlane, narzędzia i chętnych do pracy.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2018-03-03

Zabytkowa wąskotorówka


Krzysiek (nasz bardzo zaangażowany wolontariusz) wraz z grupą przyjaciół szaleje na Kujawach, rewitalizują zabytkowy 9 km odcinek wąskotorowej linii kolejowej między miejscowościami Dobre a Płowcami (tak - to tam gdzie była słynna bitwa z Krzyżakami), linia kończy się na przeciw pomnika upamiętniającego bitwę. Obecnie załatwiamy formalności związane z pozyskaniem opieki nad tą linią.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2018-02-24

Dewastacja zabytkowej podstawy działa w okolicach Skarbimierza


Niestety, kolejny zbytek zniszczono (podstawę działa przeciwlotniczego - jeden z elementów obrony lotniska wojskowego w Skarbimierzu). Jest to ostatni tego typu obiekt w tym rejonie - jak widać przeszkadzał okolicznym rolnikom w pracach polowych. Walczymy o jego uratowanie i być może przeniesienie w miejsce gdzie będzie można go eksponować.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2018-01-30

Zapomniany bunkier w Skorogoszczy


Dowiedzieliśmy się o pewnym schronie, ukrytym głęboko w lesie z dala od wsi. Ciekawostką jest to że schron nie jest duży, ale ma w ścianie dziwny kanał zakończony kratką, który idzie w głąb wzgórza, niestety przewód z kamerą był krótszy niż długość kanału. Nie ma zgody na prace inwazyjne w tym schronie, ale ..... pojedziemy tam wiosną z dłuższym przewodem zakończonym kamerą.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2017-12-17

Wsparcie prac remontowych w zabytkowym przedszkolu


Naprawialiśmy dach na przedszkolu które wspomagaliśmy i nadal wspomagamy, bo przeciekał, a ani właściciel (kolej) ani użytkownik (miasto) jakoś nie spieszyli się z naprawą. Wiec zrobiliśmy to sami - mamy wolontariuszy którzy się na tym znają i wyrazili chęć pomocy, do tego znaleźli też czas.

Wiadomość z dnia: 2017-12-03

Dwór w Orłowcu


Tak umierają zabytki. W ciszy, zapomnieniu, zarośnięte. Zapytamy wojewódzkiego konserwatora zabytków o jego zdanie w tej sprawie, może wzruszy się i pomoże.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2017-11-12

Spichlerz - przenosiny


Pamiętacie stary zaniedbany spichlerz w miejscowości Proślice koło Byczyny?

Udało się nam znaleźć osobę która się w nim zakochała od pierwszego wejrzenia i wyraziła chęć przeniesienia go na swoją posesje.

Spichlerz po przenosinach przejdzie gruntowny remont pod nadzorem konserwatora zabytków i znów będzie służył ludziom. Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z obecnym właścicielem który wyraził zgodę na nieodpłatne przekazanie nam zabytku. Obecnie skupiamy się na formalnościach papierkowych, potrzebnych zgodach i pozwoleniach aby móc go przenieść w nowe miejsce.

O postępie prac będziemy Was informować tutaj na bieżąco. Udało nam się również odkryć na jednej z belek datę - prawdopodobnie jest to rok budowy spichlerza, niestety poprzedzający ją napis jest nieczytelny - 1819 r. czyli za dwa lata spichlerzowi stuknie 200 lat, jest szansa że będzie w dużo lepszym stanie i postoi co najmniej drugie tyle.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2017-10-28

Rothenhof w Trzebieszowicach


Kolejny niszczejący zabytek do którego nas zaproszono to Rothenhof (Czerwony Dwór) w miejscowości Trzebieszowice w pobliżu Lądka Zdroju.

Pierwszy dwór z murem oporowym powstał w tym miejscu już około roku 1580, następnie rozbudowywano go o folwark, spichlerz zbożowy itd. Dziś niszczeje zapomniany.

Znalazła się jednak mała grupa zapaleńców która myśli o uratowaniu go od całkowitego zniszczenia. Zaprosili nas, więc pojechaliśmy obejrzeć to cudo zarośnięte samosiejkami, dewastowane przez okoliczną "młodzież" i różnej maści poszukiwaczy skarbów.

Pomogliśmy realnie spojrzeć na to na co się porywają, wytłumaczyliśmy jaki czeka ich ogrom pracy, jakie czekają ich problemy, i jakie muszą spełnić warunki które narzuca prawo w tej materii.

A czeka Ich i Nas dużo pracy- bo problemem jest nawet określenie obecnego właściciela. Zobaczymy co z tego wyniknie. Poniżej kilka zdjęć.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2017-10-14

Kościół Janowa Góra


Po informacji od miejscowego sympatyka zabytków odwiedziliśmy niszczejącyc kościół w Janowej Górze. Rozmawiamy o współpracy z lokalną społecznością - chcemy zorganizować sprzątanie przykościelnego poewangelickiego cmentarza.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2017-09-28

Tajemniczy bunkier


Ostatnio natknęliśmy się na tajemniczy bunkier. Jak się uda załatwić zgodę na wejście to postaramy się to spenetrować. Zdjęcie środka wykonaliśmy przez ten widoczny otwór.


Wiadomość z dnia: 2017-08-17

Nagrody dla Wolontariuszy


Z przyjemnością informujemy, iż udało nam się w tym roku docenić naszych niepełnoletnich wolontariuszy i razem z zakończeniem roku szkolnego wręczyliśmy im drobne upominki w postaci "książkowej". Ponadto przekazaliśmy informacje o ich zaangażniu do dyrekcji szkół, dzięki czemu uzyskalni oni wyższe stopnie ze sprawowania czy historii.

Wiadomość z dnia: 2017-06-24

Sprawozdanie za 2016 rok


Złożyliśmy sprawozdanie z działalności Fundacji za rok 2016 (do Krajowego Rejestru Sądowego, Urzędu Skrabowego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Pożytku Publicznego). Sprawozdanie można pobrać w zakładce "O nas".

Wiadomość z dnia: 2017-06-08

Zbiórka środków na odnowienie czterech płyt nagrobnych


Rozpoczynamy zbiórkę środków na odnowienie czterech płyt nagrobnych na cmentarzu przy ul. Ofiar Katynia w Brzegu. Są to płyty położone zaraz przy wejściu na cmentarz, obok mazuleum. Kosztory opiewa na sumę prawie 30 tyś zł. Jest to pierwszy etap prac zaplanowanych na tym cmentarzu. Prosimy o dowolne datki na konto naszej fundacji z dopiskiem "cmentarz".

Dla Darczyńców, którzy wpłacą powyżej 5 tyś zł przewidziany jest wpis na tablicy pamiątkowej, która będzie umieszczona po remoncie przy wejściu na cmentarz.

Jak dobrze wiecie, 100% środków przeznaczonych zostanie na ten cel, nie pobieramy wynagrodzeń, nie przeznaczamy tych środków na żadne inne koszty.


Zobacz zdjęcie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2017-04-17

Zabezpieczenie mauzoleum na cmentarzu przy ul. Ofiar Katynia w Brzegu


Dzięki zaangażowaniu dyrektora brzeskiej komunalki oraz pani kierownik działu cmentarzy zostało zabezpieczone mauzoleum na cmentarzu przy ulicy Ofiar Katynia przed dalszym niszczeniem. Zabezpieczenie to ma również na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludziom przechodzącym tuż przy mauzoleum. Przy okazji udało się też usunąć z dachu samosiejki drzew których korzenie rozsadzały strop mauzoleum.

Poniżej przedstawiamy stan sprzed i po zabezpieczeniu.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2017-04-17

Raport z akcji sprzątania cmentarza komunalnego na ul. Ofiar Katynia w Brzegu


Z przyjemnością informujemy, iż akcja przeprowadzona dnia 8 kwietnia 2017 roku zakończyła się pełnym sukcesem. Wszystko to dzięki szerokiemu zaangażowaniu wolontariuszy. Zgłosiło się prawie 50 osób w wieku od 8 lat do ponad 60 lat. W ciągu 3 godzin trwania akcji udało się osiągnąć założony cel - wysprzątano cały otaczający cmentarz mur z roślinności oraz uprzątnięto cały teren cmentarza ze śmieci. Zebrano ponad 8 dużych worków różnego rodzaju śmieci, zgromadzono także dwa olbrzymie stosy gałęzi, krzaków oraz bluszczy.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia tych samych sekcji murów cmenatrza ze stanem przed i po sprzątaniu. Efekt oceńcie Państwo sami.


  
przed sprzątaniem
ta sama sekcja muru - po sprzątaniu

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie czwarte w większym formacie.



przed sprzątaniem
ta sama sekcja muru - po sprzątaniu

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.



przed sprzątaniem
ta sama sekcja muru - po sprzątaniu

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.



przed sprzątaniem
ta sama sekcja muru - po sprzątaniu

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.



przed sprzątaniem
ta sama sekcja muru - po sprzątaniu

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2017-04-17

Kapliczka w Soli na Żywiecczyźnie


Mieszkańcy miejscowości Sól proszą o pomoc w ratowaniu zabytkowej kapliczki. Im już udało się ją uratować przed zniszczeniem przy remoncie drogi, przeniesiono ją w bezpieczne miejsce, ale teraz trzeba ją wyremontować. Na pewno nie zostawimy ich samych z tym problemem, pierwsze kroki już podjęliśmy.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2017-02-24

Kamienny most nad rzeką Kaczawą został już uszkodzony


Niestety, tym razem się nie udało w porę zadziałać - most został już uszkodzony, mimo że miesiąc wcześniej był jeszcze w całości (patrz poprzedni wpis). Zniszono jeden z kamiennych filarów utrzymujących balustradę (zdjęcie 1 - filar z grudnia, zdjęcie 2 i 3 - stan obecny). Nasze telefony odbijają się od ściany niechęci lub niemocy urzędników.


  

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2017-01-27

Kamienny most nad rzeką Kaczawą - problem z ciężkim transportem


Pod Legnicą (w kierunku miejscowości Duninów) przy remoncie autostrady jest rozjeżdżany zabytkowy most nad Kaczawą. Okazuje się że ktoś wydał na to bezmyślnie zgodę, nie widząc ani mostu ani tego w jakim jest stanie. Jest to ostatni taki most w tej okolicy, który przetrwał wojnę nieuszkodzony. Jak widać (zdjęcie 2) obecnie jeździ na nim sprzęt ciężki, a w cześniej byo ograniczenie do 10 ton. Staramy się interweniować w tej sprawie.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2016-12-23

Ciekawe odkrycie na byłym lotnisku Skarbimierz


Grupa młodych odkrywców buszująca na byłym już lotnisku w Skarbimierzu pod Brzegiem zrobiła zdjęcia ostatnich już chyba poradzieckich hydrantów na tym terenie (inne "zdemontowali" złomiarze), ciekawostką jest kolor hydrantów- niebieskie a nie czerwone do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Będziemy starać się dostać zgodę na przeniesienie choć jednego takiego hydrantu jako artefaktu historycznego.


Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2016-10-27

Wizyta w Paczkowie


Na prośbę mieszkańców Paczkowa wybraliśmy się z wizytą. Piękne miasto, pełne zabytków, warte tego aby je zobaczyć i pozwiedzać, koniecznie musicie wejść na odremontowaną wierze ratuszową (piękna panorama) ale... tuż obok rynku znajduje się stary zaniedbany, zdewastowany po ewangelicki cmentarz oraz zdewastowana kaplica na nim. Na wiosnę mieszkańcy chcą zorganizować prace porządkowe w których na pewno pomożemy

Zachęcamy wszystkich do odwiedzin tego pięknego miasta.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2016-10-03

Proślice - wieś pełna niespodzianek


W minionym miesiącu dotarliśmy do Proślic, wsi w gminie Byczyna w woj. opolskim.

Wieś jest tak naszpikowana zabytkami że gdzie głowy nie obrócicie tam na zabytek traficie. Niestety większość wymaga mniejszych, bądź większych (lub całkiem duuużych ) remontów.h.

Ale oprócz zabytków to w tej wsi (a właściwie w jej parkach) znajduje się NAJWIĘKSZE W EUROPIE lęgowisko Słowika Szarego. Cały kilkugodzinny pobyt upłynął nam na śpiewie tych ptaków, towarzyszył nam nieustannie przy zwiedzaniu, fotografowaniu i dokumentowaniu zabytków

Do zwiedzania mamy: drewniany kościół z 1580 roku, kilkusetletni drewniany spichrz, drewniany dom sprzed kilku setek lat, dwór, pałac, folwark, park (w tym jeden wpisanyo do rejestru zabytków).


  

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2016-08-30

Nowy Projekt "Wieża w Brzegu" w sekcji projekty


W sekcji Projekty można zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi planu zagospodarowania Wieży w Brzegu. Zachęcamy do lektury.

Wiadomość z dnia: 2016-08-21

Sprawozdanie za 2015 rok


Złożyliśmy sprawozdanie z działalności Fundacji za rok 2015 (do Krajowego Rejestru Sądowego, Urzędu Skrabowego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Pożytku Publicznego). Sprawozdanie można pobrać w zakładce "O nas".

Wiadomość z dnia: 2016-07-15

"Koźlak" zakończył swój żywot


W miejscowości Powidz jeden z nielicznych pozostałych już koźlaków dokończył żywota. Szkoda, coraz ich mniej ...


Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2016-06-03

Ocalone przedszkole - a jednak dalej walczymy ...


Zamknęliśmy ostatnio etap walki o istnienie przedszkola, ale jak się okazało zaczynamy nowy: o jego wyposażenie. W czasie gdy my i Panie przedszkolanki toczyliśmy boje z władzami miasta o byt przedszkola, złodzieje i złomiarze ukradli piaskownice (pewnie na opał bo była drewniana), część zabawek z placu zabaw, oraz kawałek ogrodzenia (siatka i słupki). Niestety "sprawcy pozostali niewykryci", a dzieci zostały z "gołym " placem zabaw, oraz bez kawałka ogrodzenia. Skutkuje to tym że okoliczni "hodowcy" (posiadacze) psów postanowili zrobić sobie z tego miejsca wychodek dla swoich pupili i w najlepsze wyprowadzają je tam na "spacer".

Obecnie teren musimy ogrodzić, zdezynfekować i zabudować przyrządami do zabawy. Niestety nie są to tanie rzeczy. Jeśli czyta to jakiś producent placów zabaw to będziemy wdzięczni za każdą pomoc i zabawkę dla naszych maluszków.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2016-05-05

Restauracja Tivoli pod Brzegiem - znika ostatni ślad


Właściciel postanowił oczyścić teren po byłej restauracji Tivoli pod Brzegiem. Piwnica którą chcieliśmy spenetrować jest już zawalona, czy była sprawdzona przez właściciela, nie wiemy, ale znalezione w jej okolicy puste buteleczki dają do myślenia. Szkoda że nie było nam dane. Z informacji pozyskanych w magistracie dowiedzieliśmy się że w tym miejscu ma przebiegać zachodnia obwodnica Brzegu z przeprawą na Odrze. Chodzi więc pewnie o podniesienie wartości terenu jako użytku do ewentualnego wykupu. Z całego kompleksu pozostała już tylko zarośnięta przedwojenna strzelnica z której korzystali myśliwi. Tivoli była restauracją serwującą między innymi dania kuchni myśliwskiej.


Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2016-04-24

Akcja informacyjna - ocalone przedszkole nr.8 w Brzegu


Od 26 lutego do 02 marca nasze najmłodsze wolontariuszki, a przy okazji absolwentki przedszkola nr 8 w Brzegu rozdawały mamom będącym na spacerze ze swoimi pociechami, ulotki informacyjne o dniu otwartym w przedszkolu. Akcja pomimo utrzymującego się chłodu wypadła bardzo dobrze, a po wszystkim aby rozgrzać zmarznięte nosy była gorąca czekolada i słodkości.

Chciałbym z tego miejsca podziękować mamom za zgodę na udział dziewczyn w tym przedsięwzięciu.

W ten sposób zamknęliśmy etap walki o istnienie przedszkola.


 

Wiadomość z dnia: 2016-03-15

Ginące wiatraki - Chodecz


Na naszych oczach ginie wiatrak w miejscowości Chodecz. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć jego stan.

Natychmiast potrzebuje chociaż prowizorycznego zabezpieczenia dachu bo inaczej nie dotrwa do przyszłego roku zalewany i niszczony przez deszcze. Krzysztof - Dobry Duch Wiatraków - podjął już starania zmierzające do wykonania projektu i kosztorysu prac rewitalizacyjnych.

Potrzeba na to pieniędzy. Dlatego proszę wszystkich którym zależy na ratowaniu spuścizny narodowej naszego kraju, pomóżcie. Może to być 1% z podatku - KRS: 0000417764 - lub wpłata celowa na konto fundacji (koniecznie z dopiskiem „na wiatrak”). Jeśli ktoś mieszka w okolicy Chodeczy to może pomóc materialnie (deski, krokwie, praca przy wiatraku), dzięki temu może ulżyć Krzysztofowi który biega przy tych wiatrakach poświęcając swój prywatny czas i własne pieniądze (czyli już działa jak my – wolontariat z dokładaniem z własnej kieszeni). Kontakt z Krzysztofem na stronie Pirografia Wypalanie W Drewnie lub przez nas.


  

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2016-02-06

Brzeg "miasto tajemnic" - schrony brzeskie


Na Waszą prośbę załączamy zdjęcia dwóch różnych schronów położonych w Brzegu. Proponujecie, aby w jednym z nich utworzyć muzeum historyczne, z wystawami tematycznymi, które byłyby "sponsorowane" przez kolekcjonerów użyczających na czas wystawy swoje zbiory.

Pierwszy schron, znajdujący się w centrum miasta (dwa pierwsze zdjęcia) wydaje się być odpowiedni to tego celu. Będziemy prowadzić w tej sprawie rozmowy z władzami miasta.

Drugi schron technicznie też wydaje się być odpowiedni, jednak jego bezpośrednie otoczenie (kilkanaście garaży - blaszaków) sprawia iż raczej nie będzie mógł on pełnić takiej funkcji. Trudno byłoby bowiem sprawić, aby w takim towarzystwie wyglądał on odpowiednio reprezentacyjnie dla tej funkcji (zdjęcie 3 i 4 przedstawia ten schron).


  

 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie czwarte w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2016-01-30

Ciekawoski z brzeskich cmentarzy


Na początek mogiła na jednym z cmentarzy- kaufmann- czyli kupiec, handlarz. Chyba tylko dzięki temu że jest napis wykonywanego zawodu, udało się zachować ten nagrobek. Z informacji pozyskanych od pewnego pana, grobem opiekuje się ktoś z rodziny tudzież znajomych którzy pozostali w mieście po wojnie. Nieraz można spotkać starszą panią robiąca wokół niego porządki.

A niedaleko dalej znajdują się zbiorowe mogiły patriotów Czechosłowackich. Są to groby Czechów, którzy zginęli, lub zmarli, w Brzeskim Zauchtausie tj. więzieniu o zaostrzonym rygorze w którym osadzano przeciwników ideologii faszystowskiej. Jeśli ktoś zainteresowany tematem to odsyłam do publikacji pana Leszka Izbińskiego „Patrioci czescy w brzeskim więzieniu (1942-1945)” rok wydania Opole 1965.

Na koniec resztki kirkutu. Najstarszy zachowana obecnie macewa (nagrobek) pochodzi z 1806 roku, choć pierwsze pochówki były już pięć lat wcześniej – ciekawostka (zachowana macewa należy do Zanwil b. Meir z Grodkowa zmarłej 20 V 1806 roku). Cmentarz nie służył więc tylko Żydom zamieszkującym Brzeg, ale spoczęli tu wyznawcy religii Mojżeszowej z o wiele większego terenu .

Od roku 2010 dzięki inicjatywie Jacka Jarzębskiego, każdej wiosny jest organizowane sprzątanie kirkutu przez wolontariuszy.


  

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2016-01-14

Podstawa armaty przeciwlotniczej Schneider 7,5 cm Flak 97(f)


Podstawa armaty znajduje się w okolicach byłego lotniska w Skarbimierzu (k. Brzegu, kierunek na Małujowice). Jest to prawdopodobnie ostatnia podstawa, która się ostała z uwczesnej obrony przeciwlotniczej.

Poniżej kilka zdjęć. Na wiosnę postaramy się to miejsce wyczyścić, a samą podstawę zabezpieczyć środkami chemicznymi przed dalszym niszczeniem przez warunki atmosferyczne. Poza tym jak najszybciej złożymy wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie tego miejsca jako zabytku techniki militarnej.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-12-30

Dwór w Bielicach - kolejny zabytek potrzebując wsparcia


Odezwał się do nas właściciel dworu w Bielicach (woj. lubuskie). Dwór potrzebuje remontu, aby nie stać się kolejną straszącą ludzi ruiną. Co prawda przeszedł mały remont w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, ale obecnie już prawie nie ma po tym śladu. Podjęliśmy "rękawice" i przekazaliśmy informacje o kolejności kroków potrzebnych do uzyskania środków na ten cel. Padła wstępna deklaracja o możliwości stworzenia w dobudowanej w drugiej połowie XIX wieku części służebno-gospodarczej Regionalnej Izby Pamięci lub małego Regionalnego Muzeum. Jesteśmy otwarci w tej sprawie, bo choć daleko od nas, to zawsze chętnie takie inicjatywy obejmiemy patronatem. O dalszych losach tej inicjatywy będziemy Was informować. Jeśli ktoś z okolicy chce pomóc do niech wpadnie do dworu, lub napisze do nas to podamy nr tel. do właściciela.


Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-12-14

URATOWANE - Zabytkowe przedszkole w Brzegu


No i się udało. Przedszkole nie będzie likwidowane w tym roku. Likwidacje odroczono o dwa- trzy lata. W tym czasie burmistrz miasta zobligował się do rozmów z właścicielem budynku celem jego przejęcia. Jeśli się nie uda to wówczas bezapelacyjnie przedszkole zostanie zlikwidowane, no chyba że zrobimy zbiórkę (bagatela 840 tyś, ale co to dla nas) odkupimy przedszkole i przekażemy je miastu, tak aby bąble nie straciły dachu nad głową i miejsca do zabawy i nauki.

Wiadomość z dnia: 2015-12-02

Ruszamy na ratunek wiatrakom ... jak Don Kichot


Odezwał się do nas pozytywnie zakręcony młody człowiek (Krzysiek) ze swoimi wiatrakami. Potrzebna pomocy przy ratowaniu wiatraka w Chodczu w którym przecieka dach i gmina raczej się tym nie zajmie. Trochę już pomogliśmy pomysłami skąd można próbować pozyskać dechy lub drewno na dechy. Czyli czas na żebry po nadleśnictwach i tartakach zazwyczaj pomagają. Jeśli czyta nas ktoś z jego okolic, i ma trochę wolnego czasu to odezwijcie się do Niego - Pirografia Wypalanie W Drewnie - zawsze razem raźniej. Nie pozwólmy aby kolejny koźlak zgnił i się rozleciał- to w końcu nasze dziedzictwo narodowe.

Informacja z ostatniej chwili ... w pierszym wiatraku Krzysiek dach już załatał ... dzieje się


Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-11-29

Walczymy o zabytkowe przedszkole w Brzegu


Wspieramy działania rodziców z zabytkowego przedszkola nr 8 w Brzegu, mające nie dopuścić do jego likwidacji. Wsparliśmy ich bardzo aktywnie, bo nam zależy aby to przedszkole nie zostało zlikwidowane. Raz że jest najlepszym przedszkolem w województwie, dwa że znajduje się w PIĘKNYM zabytkowym budynku, otoczone jest pięknym kutym ogrodzeniem które samo w sobie jest unikatem na skalę Europejską jeśli nie światową, trzy bo dzieciaki które do niego uczęszczają i mamy nadzieje że będą tam uczęszczać w kolejnych latach mają luksusowe warunki nauki i zabawy. Cztery, bo wcale nie musi być zlikwidowane, urzędnicy magistratu miejskiego muszą po prostu wykazać trochę chęci do pracy a tych brak.

Wiadomość z dnia: 2015-11-02

Pomnik w Lipkach odbudowany


Miło nam poinformować że od kilku tygodni mieszkańcy wsi Lipki mogą już oglądać odbudowany pomnik upamiętniający poległych mieszkańców tej wsi w czasie wojen prusko-duńskich, prusko-austriackich i prusko-francuskich (XIX wiek).
Pomnik wymaga jeszcze czyszczenia obelisku oraz poprawy napisów (w dolnej części były oryginalnie pozłacane), ale to już zadania na rok następny. Ważne że pomnik już nie niszczeje, a jest kolejnym elementem upiększającym tę zadbaną i piękną wieś.
Szczególne podziękowania dla sołtysa wsi który nie pozostaje obojętny na los zabytków.


Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-10-25

Granitowe wsparcie


Otrzymaliśmy od Anonimowego Kamieniarza twarde wsparcie w postaci dwóch granitów (110/40/20 cm) oraz dodatkowego granitowego słupka. Materiał zostanie przeznaczony na obelisk, o którym pisaliśmy wcześniej. Ślicznie dziękujemy za wsparcie.


Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-09-17

Cmentarz niemieckiej ludności - Ścinawa


Jadąc polną drogą ze wsi Godzikowice do wsi Ścinawa tuż przed przejazdem kolejowym, po prawej stronie drogi, znajduje się cmentarz niemieckiej ludności zamieszkałej we wsi Ścinawa przed 1945 rokiem. Postaramy się ustalić czy obecni mieszkańcy wsi Ścinawa nadal zajmują się tym cmentarzem (wskazywała by na to tablica stojąca na cmentarzu i wykoszona trawa) ale już rozbite tablice nagrobne i zapuszczone kwatery trochę temu przeczą. Jeśli jest tak istotnie to zaproponujemy współpracę i postaramy się uratować i posklejać tablice tak aby nadal były czytelne.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-07-10

Cmentarz komunalny Jelcz-Laskowice


Ostatnio nawiedziliśmy Jelcz-Laskowice, a dokładnie cmentarz komunalny znajdujący się przy drodze do wsi Chwałowice. Udaliśmy się tam w celu zapalenia znicza na pewnej szczególnej mogile. Na mogile Więźniów Czechosłowackich. O tej mogile jest cicho, nie ma wrzawy, opisów ani uroczystego składania wieńców. Co więcej w latach 80 XX wieku kiedy cmentarz z parafialnego stał się komunalny, mogiła została poważnie zmniejszona, mniej więcej o 2/3.

Przez wiele lat opiekowali się nią harcerze z pobliskiej szkoły podstawowej, niestety harcerzy już nie ma (w tej szkole). Obecnie mogiłą opiekują się zwykli ludzie odwiedzający groby swoich bliskich- jedną z nich jest pani prowadząca sprzedaż zniczy i kwiatów przy wejściu na cmentarz. Od siebie muszę dodać że jest również kopalnią wiedzy na temat tego cmentarza, grobów znajdujących się na nim, niszczenia ich i ich przemijania.

Sama mogiła jest miejscem spoczynku jeńców Czechosłowackich pracujących w czasie II wojny światowej w zakładach Kruppa w Jelczu-Laskowicach.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-06-06

Krzyż w okolicach Starych Siołkowic


Pomiędzy krzakami rosnącymi wzdłuż rowu a nasypem kolejowym znajduje się krzyż i kamień upamiętniające miejsce śmierci ośmiu ludzi. Na zdjęciach możecie zobaczyć wszystkie szczegóły. Dla nieznających j. niemieckiego tłumaczenie (nieprofesjonalne):

Ku pamięci cywili
Ofiary Armii Czerwonej
Z gminy Stare Siołkowice
w dniu 26.01.1945
1.
2.
(…)
Bez Winy

Samo miejsce pamięci jest chyba zapomniane przez ludzi z Starych Siołkowic, obecnie trawę wokół koszą pracownicy kolei. Kamienna tablica jest współczesna, napis na niej został przepisany z oryginalnej tablicy metalowej umieszczonej na krzyżu. Co do samego miejsca musimy zebrać informację, ponieważ pan z którym rozmawiałem (w Popielowie) nic mi nie potrafił o nim powiedzieć. Nie wiemy więc kim byli ludzie których nazwiska są tu wymienione.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-05-28

Tragedia sprzed 61 lat


Jadąc polną drogą z Łosiowa do Nowej Wsi Małej mniej więcej w połowie tejże drogi natrafiłem na obelisk/pomnik upamiętniający straszną tragedię która wydarzyła się dokładnie w tym miejscu 61 lat temu. Nawet po tylu latach od tego wydarzenia robi się człowiekowi słabo. Z niepotwierdzonej informacji (od pracującego na pobliskim polu rolnika) dowiedziałem się że dzieci pasące w tym miejscu krowy znalazły minę którą postanowiły umieścić w ognisku. Mina eksplodowała i zabiła całą dziewiątkę dzieci. Obejrzyjcie zdjęcia –przepraszam za jakość ale zrobiłem je telefonem- a zrozumiecie ogrom tej tragedii. Najmłodsze dzieci miały 6 lat, a najstarsze 14 lat. Patrząc po nazwiskach dzieci, dwóch braci z jednej rodziny i trzech z drugiej nasuwa się straszne pytanie: co musieli przeżyć rodzice tych dzieci……. ?

Przy wejściu na cmentarz komunalny w Lewinie Brzeskim znajduje się zbiorowa mogiła tych dzieci. Ze słów rolnika cyt. ”dzieci pochowano we wspólnej mogile bo nie można było ustalić tak do końca który fragment ciała do kogo należał”.


Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-05-06

Lotnisko Skarbimierz


Kiedyś jedno z największych w naszym kraju (długość pasów startowych), dziś trudno je rozpoznać. Na pasie startowym wybudowano wielkie hale fabryczne, część schronohangarów została wyburzona, część sprzedana i przerobiona przez właścicieli na zakłady produkcyjne. Bomboskład przejęli na własność miłośnicy off roadów. Płyty betonowe z dróg kołowania i dojazdowych do pasów startowych sprzedano, zresztą te z pasów startowych również, został mały kawałek obok schronohangarów należących do Aeroklubu Opolskiego. W tym co zostało z lotniska znaleźliśmy dwa (2!!!) schronohangary nadal należące do gminy. Pierwszy który jest używany jako śmietnik (dosłownie) oraz skład złomu dla złomiarzy, oraz drugi jeszcze nie rozbity przez złomiarzy w którym można zobaczyć oryginalne napisy w języku rosyjskim na podłogach i ścianach. Niestety jednak i on powoli zostaje zamalowywany przez wandali. Jeśli będziecie w okolicy wpadnijcie i poszukajcie śladów dawnego lotniska, ubierzcie się jednak odpowiednio- krzaki, trawa, i gruz to wasi przeciwnicy.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-04-28

Znaleziono bunkier nad Odrą !!!


Dziś w związku z ładną pogodą za oknem i czasem wolnym do dyspozycji wybraliśmy się na poszukiwania bunkra zlokalizowanego przy Odrze między wsiami Kruszyna i Zwanowice. Początki nie zapowiadały się pomyślnie. Pomimo niskich traw krzaki pozostały nadal ciężkie do przebrnięcia, polna droga o której wspominali wędkarze a przy której miał być zlokalizowany bunkier została zaorana przez rolników cierpiących na "głód ziemi". Stosy śmieci, azbestowe płyty eternitu z pokryć dachowych oraz plastikowe części samochodowe to nasze główne znaleziska przez pierwszych kilka godzin. Humory poprawiały nam spotkane (spłoszone) stadko saren, zające, dwa jelonki i masa ryb w Odrze W pewnym momencie młode oczy naszej wolontariuszki wypatrzyły coś nietypowego przed nami. Podeszliśmy bliżej i...... JEST

Od góry bunkier ma dwa wejścia. Jedno jest jednak już zawalone ziemią i kamieniami. Drugie dostępne. Pomieszczenie dostępne jest w miarę czyste, wydobyliśmy z niego kilka kamieni, ziemi prawie brak, innych śmieci też. Wielkość pomieszczenia to około 2,5 metra na 1,8 metra, wysokość 1,8 -2 metry (dokładne pomiary wykonamy jutro lub pojutrze). W jednej ścianie mała wnęka, drabinka i ... to tyle. Nie znaleźliśmy żadnych pozostałości jakiejkolwiek instalacji (telefon, prąd itp.). Nie wiemy czemu miał służyć w tym miejscu, ani kto go zbudował (na ścianach i suficie widoczne są ślady deskowania szalunkowego którego użyto do budowy). Dodać trzeba że sam bunkier jest w b.dobrym stanie, brak śladów wilgoci na ścianach poza miejscem mocowania drabinki przy włazie.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-04-22

Wiadukt kolejowy nad Psarskim Potokiem


Dziś zdjęcia z wiaduktu kolejowego nad Psarskim Potokiem przed wsią Łukowice Brzeskie, a raczej zdjęcia tego co z niego zostało. Wiadukt leży na nieczynnej linii kolejowej nr 304 z Brzegu do Łagiewnik Dzierżoniowskich przez Wiązów i Strzelin której pełną budowę ukończono w 1910 roku (ma więc już ponad 100 lat). Ruch pasażerskie został w 1989 roku zawieszony to samo spotkało pociągi pasażerskie w 1992. Kolej nie popisała się jako właściciel, zamiast rozebrać nowe tory (przed zamknięciem został przeprowadzony remont kapitalny linii) i wykorzystać w innym miejscu- zostawiła swoją własność na pastwę złomiarzy. Dziś nasypy kolejowe porastają krzaki i drzewa, a z mostów i przepustów skradziono barierki, gdzieniegdzie są jeszcze resztki szyn i prawie całość pozostawionych betonowych podkładów. A okoliczni rolnicy przed zimą wycinają drzewa na opał. Ogólnie obraz kolejowej nędzy i rozpaczy.


  

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-03-31

Strzelnica w Małujowicach


Dziś byliśmy na poradzieckiej, a chyba jeszcze wcześniej na poniemieckiej strzelnicy za wsią Małujowice. Obraz jaki tam zastaliśmy jest zatrważający (choć to chyba mało powiedziane). Sam stan strzelnicy nie jest najlepszy (zarośnięta krzakami) lecz jest do uratowania, ale te góry śmieci, zderzaków, opon i innych części samochodowych wyrzucanych byle gdzie. Te tony gruzu, papy i śmieci wszelakich po prostu przerażają. Aby nie być gołosłownym dodajemy zdjęcie (więcej na Facebooku). Dodać muszę gwoli ścisłości że zamierzamy powiadomić Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska o zastanej tam sytuacji.


Zobacz zdjęcie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-03-25

Zgadnij co to ...


Prowadzimy intensywne rozmowy dotyczące remontu kolejnego ciekawego obiektu, prawdziwego zabytku z XIII wieku, z bardzo interesującą historią. Niedługo więcej informacji na ten temat, a póki co znający temat może ze zdjęcia odgadną co to za obiekt.


Zobacz zdjęcie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-03-03

Kolejne ciekawe obiekty na naszej liście zainteresowań


Korzystając z utrzymującej się pogody, ruszyliśmy do Wałbrzycha, aby obejrzeć dwa bardzo interesujące, a jednocześnie mocno zagadkowe obiekty, oba historycznie mocno związane z II wojną światową (w rozumieniu legend które wokół nich narosły)

Odwiedziliśmy Mauzoleum oraz tunel kolejowy (z Wałbrzycha do Jedliny-Zdrój). Mauzoleum jest już szeroko "w sieci" opisane, więc nie będziemy powielać tematu. Natomiast sam tunel wydaje się mocno zapomniany, a jest to najdłuższy tunel kolejowy w Polsce, ponad 1600 metrów! Wrażenia bardzo budujące, wstęp póki co wolny - zachęcamy do zwiedzania.


  

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2015-02-14

Pierwsze "wiosenne" prace porządkowe już za nami


W związku z wiosennym klimatem tej zimy, ruszyliśmy w teren z pracami porządkowymi. Udało nam się oczyścić, jak co roku, teren wokół krzyża pokutnego w Psarach, kamienia granicznego pod Lewinem Brzeskim, krzyża pokutnego za wsią Kopanie. Zapaszamay wszystkich do obejrzenia efektów naszych prac ... w terenie :)

Wiadomość z dnia: 2015-01-20

Zabytki kolejowe - plany remontowe


Po rozmowach z wieloma miłośnikami kolei, chcemy zintensyfikować zbiórkę środków na ratowanie porzuconych obiektów kolejowych.

Na celowniku mamy kilka obiektów: obrotnica, żuraw wodny oraz wieża nawęglania parowozów. Każde z nich ma ponad 100 lat, a część jest nadal sprawna i użytkowana. Miło byłoby także w przyszłości sięgnąć po większe obiekty, takie jak coraz badziej zaniedbana wieża ciśnień, przedstawiona na zdjęciu.


Zobacz zdjęcie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2014-11-14

Zabytkowe ogrodzenie przedszkola


Planujemy w przyszłym roku remont zabytkowego ogrodzenia otaczającego ostatnie w Polsce przedszkole kolejowe. Jest to przedszkole nr 8 na ul. Towarowej w Brzegu.

Ogrodzenie to jest zabytkiem na skalę Europejską. Otacza podwórko i plac na którym bawią się dzieci z przedszkola, powinno być więc w stanie idealnym, a tak niestety nie jest. Koszt remontu jest znaczny gdyż oscyluje w granicach 100 tyś. złotych. Obecnie ani kolej, ani użytkownik czyli miasto Brzeg nie posiada tak dużych środków aby wyremontować bramę, bramkę, ogrodzenie oraz podmurówkę na której jest ustawione. W związku z tym że ogrodzenie jest zabytkiem prawem chronionym, prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatorskim.


 

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2014-11-12

Zostaliśmy Organizacją Pożytku Publicznego


Po dwóch latach starań możemy z przyjemnością poinformować, iż naszej Fundacji został nadany status Organizacji Pożytku Publicznego. Aktualny odpis z KRS, który to potwierdza, jest dostęny na stronie "O nas".

Wiadomość z dnia: 2014-10-07

Smutne zakończenie spraw grobu Michała Konstantego Zaremby z Kalinowej oraz pomnika poległych z wsi Brzezina


Zakończyliśmy poszukiwania Michała Konstantego Zaremby z Kalinowej królewsko-pruskiego generała lejtnanta piechoty, pułkownika pułku pieszego i rycerza Orderu Czarnego Orła. Przy pomocy miłośników historii z Brzegu ustalono że grób którego poszukiwaliśmy już nie istnieje, nagrobek został rozbity przez wcześniejszego właściciela pola, a prochy najpewniej zostały przeniesione na jeden z Brzeskich cmentarzy.

Zakończyliśmy też sprawę pomnika poległych z wsi Brzezina. W czasie rozmów z mieszkańcami ustalono że na polecenie dawniejszego proboszcza, pomnik został rozbity i wywieziony. Niestety znów ideologia wygrała z historią (panie to niemieckie było, to i nie żal) ... a właśnie że żal.

Wiadomość z dnia: 2014-09-17

Zapomniana leśniczówka ...


W związku z fiaskiem poszukiwań bunkra udaliśmy się za śluzę na Odrze za wsią Zwanowice, aby zweryfikować informacje o jakichś poniemieckich budynkach w lesie.

I powiem że warto było.
Odkryliśmy resztki bramy wjazdowej do przedwojennej leśniczówki – sama leśniczówka została po wojnie rozebrana przez mieszkańców okolicznych wsi, jednak w lesie pozostały fundamenty, piwnice? oraz studnia przykryta płytą aby nikt do niej nie wpadł. Prawdopodobnie leśniczówka przed wojną pełniła również rolę domku myśliwskiego dla właściciela Zwanowic. Po uzyskaniu zgody od właściwego nadleśnictwa będziemy chcieli przeprowadzić prace poszukiwawcze przy pomocy wykrywaczy metali w tym miejscu. W pobliżu znajduje się również duża betonowa budowla którą miejscowa ludność nazywa starą śluzą.

Ale wisienką na torcie jest staw w lesie - według mieszkańców pobliskich miejscowości jest w nim zatopiony czołg, nikt nie wie jaki ani czyj-rosyjski czy niemiecki – osobiście zastanawiamy się co on miałby tam robić, ale kto wie w każdej legendzie jest ziarnko prawdy? Więc może nie czołg a motor, a może wyposażenie pobliskiej leśniczówki? Choć jak stwierdził jeden z wolontariuszy „ i z starego traktora bym się cieszył, zawsze to jakieś znalezisko” - z takim podejściem wolontariuszy na pewno coś znajdziemy.


  

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2014-07-22

Poszukiwania bunkra przy kanale żeglugowym Odry


Po informacji jakiej udzielił nam nasz sympatyk p. Adrian W., udaliśmy się w okolice wsi Zwanowice celem odnalezienia znajdującego się tuż przy kanale żeglugowym Odry bunkra.

Nie wiemy dokładnie co to za bunkier. Dowodzenia, obserwacyjny czy służący do walki. Z zebranych informacji przez pana Adriana wiemy że jest betonowy, składający się co najmniej z dwóch pomieszczeń, z wnęką na telefon. Po wojnie stało tam jeszcze długie lata stalowe sprężynowe łóżko. Niestety nie posiadamy żadnego zdjęcia ani rysunku tego miejsca. Wejście do bunkra było solidnie zamaskowane, jednak podobno kilka lat temu zginęły z niego stalowe drzwi wejściowe, za to zaczęło przybywać śmieci. Postanowiliśmy to zweryfikować. Jak widać na załączonych zdjęciach podjęliśmy się syzyfowej pracy. Wśród traw i krzaków wielkości człowieka znalezienie małego włazu w ziemi graniczyło z cudem. Charakterystycznym punktem terenowym miały być cztery dęby rosnące w pobliżu, niestety żadnych dębów nie znaleźliśmy. Z informacji uzyskanych od spotkanego wędkarza dowiedzieliśmy się że „gdzieś tu rosły jakieś tam dęby, ale kilka lat temu zostały ścięte”. W związku z takim obrotem sprawy, na poszukiwania wybierzemy się ponownie na jesień gdy trawy obeschną i będzie szansa na znalezienie pniaków po dębach.

W każdym razie odbyliśmy fajną wyprawę przebywając na świeżym powietrzu, trochę podrapały nas krzaki a komary utoczyły naszej krwi, jednak na jesień gdy trawa i krzaki nie będą już tak przeszkadzać wrócimy tam i odnajdziemy to czego teraz nam się odnaleźć nie udało.

Wiadomość z dnia: 2014-07-22

Przeprowadzenie prac porządkowych przy bunkrze w Brzegu


W dniu 23.06 2014 r. Zakład Linii Kolejowych w Opolu wyraził zgodę na przeprowadzenie prac porządkowych przy bunkrze w Brzegu.

Bunkier zabezpieczał wjazd na stacje kolejową w Brzegu od strony Opola i brał czynny udział w obronie miasta Brzeg w lutym 1945 roku przed Armią Czerwoną . Obecnie jest niewidoczny z dwóch powodów – stoi za ekranem dźwiękochłonnym co skutecznie ukrywa go przed wzrokiem podróżnych stojących na peronie - i ponieważ zarasta krzakami, skutecznie ukrywa się przed wzrokiem przechodniów idących ulicą Starobrzeską.

Prace w hura optymistycznych nastrojach podzieliliśmy na dwa dni robocze, jednak życie szybko zweryfikowało nasz optymizm. Wygląda na to że miejsce to zostało uznane za idealne dzikie wysypisko śmieci. Wokół bunkra jak i w samym bunkrze znalezione zostały wyrzucone: gumolea, wykładziny, szkło, złom!!!! , rozwalone meble, gruz - DUŻO gruzu i ziemi; szkło i cała masa śmieci a popołudniowi goście zostawili jeszcze butelki i puszki po piwie. W miesiącu lipcu udało się nam zorganizować trzy dniówki prac, potem wolontariusze rozjechali się na wakacje ... co skutecznie wstrzymało prace przy bunkrze. Dalszy ciąg prac zostanie podjęty po wakacjach o wynikach będziemy Was informować.


  

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie czwarte w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2014-07-16

Pomoc organizacyjna przy odbudowie zabytkowego ogrodzenia


Fotodokumentacja i opis poszczególnych etapów odbudowy na bieżąco udostępniana była na facebooku. Zapraszamy do zapoznania się. W dni wczorajszym odbudowę ostatecznie zakończono.

Wiadomość z dnia: 2014-06-18

Brzeska fosa i historia cmentarza ewangelickiego


Pod wpływem dyskusji naszych wolontariuszy na temat Brzeskiego szpitala – a właściwie o tym że został postawiony na dawnym ewangelickim cmentarzu, postanowiłem sprawdzić pogłoski o tym że w czasie jego budowy płyty nagrobne zostały wykorzystane do wzmocnienia skarpy Brzeskich fos. Dlatego udałem się do parku/fosy przy ulicy Wrocławskiej. Chciałbym w ten sposób uciąć dyskusje na ten temat: tak władze komunistyczne podjęły decyzje o zniszczeniu tego cmentarza i … tak, użyto płyt nagrobnych do wyłożenia brzeskich fos, wcześniej je rozbijając młotami. Płyty zostały ułożone tak aby nie było widać napisów, jednak w niektórych miejscach pracownicy dość niechlujnie je ułożyli (za komuny to norma) i można odkryć na nich napisy oraz ozdobne grawerunki. Chciałbym równocześnie zachęcić mieszkańców Brzegu aby osobiście przeszli się aby to zobaczyć gdyż czas i środowisko naturalne zaczyna zacierać te ślady, a jest to część historii tego miasta.


Wiadomość z dnia: 2014-04-08

Coroczne wiosenne porządki


Jak każdej wiosny, przeprowadziliśmy akcję sprzątania wszystkich krzyży pokutnych którymi się opiekujemy na stałe oraz miejsca pamięci niemieckich lotników pod Gaciami oraz radzieckich za miejscowością Pawłów.

Wiadomość z dnia: 2014-03-22

Miejsce pochówku Michała Konstantego Zaremby z Kalinowej - próba dalszych poszukiwań


Korzystając z okazji postanowiliśmy wykorzystać sprzęt użyty w Grodkowie i poprosiliśmy o pomoc w poszukiwaniach miejsca spoczynku generała Zaremby. Niestety sprzęt którym dysponowaliśmy nie był w stanie przebić się przez chaos gruntu jaki jest na miejscu (sterty gruzu wraz ze złomem itp. zalegający na dość znaczną głębokość). Dodatkową przeszkodą jest fakt że w związku z brakiem dokładnego lub chociaż przybliżonego miejsca pochówku, do sprawdzenia jest dość duży obszar terenu. Po uzyskaniu dokładniejszych danych miejsca pochówku, do dokładnego zdiagnozowania również będziemy chcieli użyć georadaru jako urządzenia które potrafi przebić się przez obecny chaos gruntowy.

Wiadomość z dnia: 2014-01-26

Grodków - zasypany czołg ?


Dzięki pomocy naszego wolontariusza z Wrocławia odbyliśmy podróż do Grodkowa wraz z jego znajomym i jego sprzętem służącym do poszukiwań rzeczy ukrytych w ziemi.

Czas który poświęcił nam ten człowiek, przyniósł pozytywne wyniki. W ziemi w miejscu wskazanym nam przez miejscowych ludzi, faktycznie jest duża koncentracja metalu. Co prawda nie wiemy czy to czołg czy na przykład stara sieczkarnia, ale przynajmniej daje to podstawy do dalszych prac w tym kierunku. Następnym krokiem będzie wynajęcie firmy posiadającej magnetometr i georadar, gdyż tylko badania tymi miernikami są w stanie określić wielkość/ilość metalu pod ziemią oraz dokładnie określić miejsce jego zalegania głębokość/rozmiar.

Wiadomość z dnia: 2014-01-26

Podziemny brzeg - dziura w ziemi - ciąg dalszy


Zadzwonił do nas mieszkaniec Brzegu i uściślił naszą wiedzę na temat sprawy uaktywnionej przez Pana Waldka.

Prace budowlane prowadzone obok PKS-u a które ujawniły ową dziurę- były wykonywane w roku 1972, po odkryciu dziury kierownik prac nie wzywał milicji z komendy miejskiej, bo na miejscu byli milicjanci z posterunku znajdującego się wówczas w budynku dworca kolejowego czyli oddalonego o jakieś 20 metrów od miejsca robót. I to jeden z nich wraz z pracownikiem wszedł do odsłoniętego pomieszczenia. Tak pomieszczenia- według słów naszego rozmówcy- pod ziemią znajdowało się pomieszczenie w którym stały metalowe konstrukcje przypominające łóżka piętrowe, na podłodze była spryzmowana zastawa stołowa, sztućce i metalowe tablice z nazwami ulic pisane gotykiem. Milicjant który wszedł do środka podał trzy zawiniątka koledze stojącemu na zewnątrz. Z opisu tych zawiniątek można wywnioskować że była to broń. Nasz rozmówca od razu rozwiał nasze myśli, żadne tam karabiny maszynowe czy inne takie, raczej wyglądało to jak strzelby jednostrzałowe.

Obecnie nasze prace posuwają się w kierunku uzyskania pozwolenia na dostęp do archiwów policji, aby odszukać jakieś dokumenty poświadczające te informacje. Jeśli takie znalezisko miało miejsce na pewno sporządzono na ten temat jakiś protokół, notatkę czy jakiekolwiek inne urzędowe pismo.

Drugą drogą wyjaśnienia tej sprawy jest dalsze poszukiwanie ludzi biorących bezpośrednio udział w tych pracach. Jest to jednak trudne bo nikt nic lub niewiele pamięta, nawet pracownicy PKS-u przy których budynku były prowadzone prace nie wiele pomogli w tej sprawie.

Wiadomość z dnia: 2013-12-21

Podziemny brzeg - najnowsze informacje od świadka zdarzeń


W dniu dzisiejszym po uprzednim kontakcie telefonicznym spotkałem się z mieszkańcem Brzegu p. Waldemarem. Od niego uzyskałem dalsze cenne informacje na temat dziury w ziemi w pobliżu dworca PKS. Otóż odkrycie owej dziury było spowodowane tylko po części opadami deszczu. W tym rejonie według pamięci pana Waldemara prowadzone były jakieś duże roboty ziemne (być może związane z budową „prowizorycznego” dworca PKS-u –być może układania kabli lub wodociągu z kanalizacją). Rano po przyjściu do pracy robotnicy zauważyli że nocna ulewa odsłoniła w ścianie wykopu jakąś dziurę. Dziurę powiększono łopatami tak aby można było wejść do środka- gdzie udało się z latarką i chyba świecą dwóch lub trzech odważniejszych spośród pracowników. Jednak z obawy o zawalenie się nie wchodzili głębiej , a o odkryciu kierownik budowy powiadomił milicje.

Pracownicy którzy weszli do środka wydobyli kilka talerzy (podobno z napisem Brieg i wymalowaną swastyką) oraz kilka sztućców – Jeden z talerzy pan Waldemar ma lub miał gdzieś w domu- obiecał poszukać. Wyciągnięto też jedną z tabliczek z nazwą ulicy. W tym momencie przyjechała milicja i „zabezpieczyła teren” czyniąc go niedostępnym dla postronnych. Milicjanci podobno wydobyli z jak to określili „korytarza” trzy zawinięte w szmaty/worki jakieś rzeczy i nakazali kierownikowi budowy zasypać dziurę uniemożliwiając wejście do środka z powodów bezpieczeństwa. W dniu następnym w związku z przesunięciem się miejscem robót miejsce to zostało zasypane definitywnie i wyrównane.

Udałem się z p. Waldemarem w teren i wskazał on w przybliżeniu miejsce w którym miała się znajdować owa dziura (miejsce znane Fundacji).

Pytania same cisną się na usta – czy pod placem dworcowym w Brzegu wzorem Wrocławia w czasie działań wojennych został wybudowany schron przeciwlotniczy dla podróżnych i pracowników stacji Brzeg oraz pobliskich domów mieszkalnych? Czy dziura odkryta tak przypadkowo była jednym z wejść do tego schronu zasypanym po wojnie? Czy też może już sami Niemcy w czasie obrony Brzegu przed Rosjanami postanowili go zasypać?

Pytań wiele a odpowiedzi brak. Dziękujemy panu Waldemarowi za te informacje. Pan Waldemar zobowiązał się że porozmawia jeszcze ze swoimi znajomymi którzy w tamtym okresie również mieszkali w pobliżu tego miejsca i postara się coś jeszcze dowiedzieć, a zdobytymi informacjami/jeśli jakieś będą podzieli się z nami.

My tym czasem na własną rękę nadal będziemy szukać informacji w tej sprawie. Kolejne kroki skierujemy do komendy miejskiej M/Policji w Brzegu. Może jeśli dostaniemy zgodę to znajdziemy jakieś informacje w tej sprawie w archiwum Policyjnym.

Wiadomość z dnia: 2013-11-08

Pomnik poległych z Brzeziny - poszukiwany


W międzyczasie wyszła sprawa pomnika poległych w czasie I Wojny Światowej mieszkańców wsi Brzezina który znajdował się na skwerku przed kościołem. Z uzyskanych przez nas informacji wiemy ze jeszcze na początku lat 70 XX w. pomnik stał na swoim miejscu (co prawda już bez mosiężnych ozdób) po czym podobno na polecenie ówczesnego proboszcza został rozebrany. Jednak sama granitowa kolumna z imionami i nazwiskami poległych nie została rozbita tylko usunięta. Obecnie próbujemy ustalić co dokładnie się z nią stało.

Zdjęcie (to stare - pomnika) zaczerpnięto ze zbiorów http://fotopolska.eu.


Zobacz zdjęcie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2013-10-26

Ukryty pomnik w Parku Wolności - ciąg dalszy


Uzyskaliśmy dalsze informacje, które musimy zweryfikować w terenie, na temat miejsca zakopania w Parku Wolności (obecnie Peppela ) w Brzegu, przedwojennego pomnika cesarza Wilhelma. Jeśli uda nam się zweryfikować tą informacje pozytywnie jeszcze przed zimowymi mrozami, to postaramy się załatwić wszelkie formalności tak aby w przyszłym roku z wiosną można było postarać się go wydobyć. Jeśli zaś wynik będzie negatywny to … będziemy szukać dalej

Wiadomość z dnia: 2013-10-17

Ofiara szabrowników


Uzyskaliśmy informacje o „ciekawej” i równocześnie tragicznej informacji z czasów zakończenia wojny na ziemiach otaczających miasto Brzeg. Otóż w miejscowości Brzezina został zabity jeden z przedwojennych mieszkańców tej miejscowości (do zdarzenia doszło w czasie szabrowania domu w którym mieszkał, czy też pomagał się bronić swoim sąsiadom). Aby ukryć ten fakt został pochowany pod progiem domu w którym zginął, a następnie przeniesiono szczątki gdzieś w okolice płyty granitowej stojącej przy drodze w Brzezinie. Staramy się potwierdzić informacje odnośnie miejsca pochówku tej osoby aby móc je stosownie upamiętnić.


Zobacz zdjęcie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2013-10-11

Nowy Tajemniczy Projekt


Przygotowujemy obecnie projekt adaptacji dla władz pewnego miasta w którym to mieście chcielibyśmy przejąć pod opiekę pewien kontrowersyjny zabytkowy budynek. Obecnie budynku nikt nie chce, bo trzeba wyłożyć kase na remont no i mieć jakąś wizje co z nim począć po remoncie. Są na to spore szanse. Więc aby nie zapeszyć na razie to tyle. Temat wróci nie wcześniej niż na wiosnę - będziemy informować.

Wiadomość z dnia: 2013-09-27

Podziemny brzeg - ciąg dalszy


Od mieszkańca Brzegu dostaliśmy informacje że w połowie lat 70 ubiegłego wieku w pobliżu dworca PKS po dużych opadach deszczu uwidoczniła się dziura w ziemi dość sporych rozmiarów ukazując pod ziemią murowany chodnik. Wezwani na miejsce milicjanci zabezpieczyli otwór i częściowo go spenetrowali (weszli podobno tylko na kilka metrów w głąb- choć według ich słów korytarz ciągnął się dalej) wydobyto z niego kilka talerzy i sztućców oraz stwierdzono zaleganie na dnie tabliczek żeliwnych z nazwami chyba ulic pisanych „gotykiem” w j. niemieckim. Podobno znaleziono jakieś zawiniątka które milicjanci zabrali ze sobą na komendę, co to było – nie wiadomo. Tunel następnie zasypano, a następnie w tym miejscu postawiono pewien budynek (wiemy który) aby znów nie uwidocznił się właz. Szukamy na ten temat jakichś dodatkowych informacji.

Informacja przekazane nam przez tego Pana uważamy za prawdziwe, gdyż podobno w tym rejonie było wejście do podziemnego schronu lub przejścia na drugą stronę stacji kolejowej. Uzyskaliśmy wiarygodne informacje że w czasie przebudowy i remontu stacji Brzeg sprzed 4 lat, firma wykonująca nowe tory i perony odkryła tunel tzw. pocztowy, który biegł z budynku poczty znajdującej przy dworcu na perony (przed wojną były w tych miejscach zamontowane windy). Ciekawostką jest jednak fakt że pod tym tunelem odkryto drugi niżej położony który biegł dalej poza stacje.

I tu znów dziwna sprawa bo firma bez niczyjej zgody (podobno po jakimś telefonie) zasypała tunel. Nie informując o tym nikogo. Sprawa nabiera rumieńców tym bardziej że „podobno” tunel pocztowy miał być wykorzystany jako droga na perony przeznaczona dla osób niepełnosprawnych.

Każdy kto może mieć w tej sprawie jakąś konkretną informacje proszony jest o informacje.

Wiadomość z dnia: 2013-09-21

Uruchomiliśmy Facebooka !


Zapraszamy do naszej strony na facebooku - szczególnie do aktywnego udziału - komentujcie nasze działania, dzielcie się spostrzeżeniami czy informacjami.

facebookwww.facebook.com/smoczyweb

Wiadomość z dnia: 2013-09-09

Kamień graniczny Brzeg - Niemodlin


Przeprowadziliśmy prace oczyszczające wokół przedwojennego kamienia granicznego między powiatem Brzeskim a Niemodlińskim. Kamień znajduje się przy drodze nr 458 z Lewina Brzeskiego do Skorogoszczy po lewej stronie jadąc od Lewina. Jest to tzw. perełka ponieważ większość takich kamieni została po wojnie zniszczona.

Teren wokół kamienia został wstępnie uprzątnięty. Ostatecznie będziemy chcieli wokół kamienia ułożyć kostkę na geowłókninie która zapobiegnie ponownemu zarośnięciu kamienia trawami i postawić tabliczkę informacyjną.


  

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2013-09-06

Rewitalizacja cmentarzy na terenie woj. opolskiego i dolnośląskiego


Pod wpływem naszej sympatyczki przygotowujemy projekt oczyszczenia i rewitalizacji (choć w małej minimalnej formie) dolnośląskich i opolskich zapomnianych, zarośniętych i zaniedbanych cmentarzy.

Nie będziemy patrzeć na przynależność religijną, a jedynie na to aby je oczyścić, i posprzątać. Aby nie straszyły mieszkańców i nie stawały się miejscem spotkań tzw. elementu piwno-winnego.

Projekt przewiduje zaangażowanie miejscowej populacji, gdyż niemożliwe jest z powodów finansowych przewożenie wolontariuszy współpracujących z naszą fundacją po całym województwie czy też dwóch. Dodatkowo uważamy ze jeżeli miejscowa ludność weźmie udział w pracach porządkowych to tym bardziej będzie potem sama dbała o porządek tych miejsc.

O terminach i miejscach akcji będziemy informować na bieżąco.

Wiadomość z dnia: 2013-08-03

Zabytki kolei również w Grodkowie


Będąc w Grodkowie w sprawie zakopanego wraku czołgu znaleźliśmy w centralnym punkcie stacji Grodków tuż przy głównym przejeździe kolejowym w samym centrum miasta piękny stary żuraw służący do uzupełniania wody w parowozach. Żuraw jest w kiepskim stanie i wymaga dość szybkiego ratunku w postaci renowacji i zabezpieczenia przed korozją.

Wiadomość z dnia: 2013-07-17

Zabytki techniki kolejowej


Odebraliśmy telefon z informacją że w Brzegu znajduje się piękny zabytek techniki o którym wie niewielu ludzi. Więc pojechaliśmy tam z aparatem i uwieczniliśmy go na zdjęciach.

W skład zabytku wchodzi: obrotnica, miejsce do nawęglania parowozów, oraz żuraw do uzupełniania wody w parowozie. Żuraw co ciekawe nadal jest podłączony do pobliskiej wieży ciśnień, co prawda nie czynnej ale w dokumentacji figurującej jako wojenne rezerwowe źródło wody. Niestety żuraw wymaga piaskowania i zabezpieczenia antykorozyjnego. Chcielibyśmy go również w przyszłości podłączyć do wodociągowej sieci miejskiej a to już kosztuje.

Jeżeli chodzi o tzw. nawęglanie to został postument betonowy na szczycie którego jest jeszcze zamontowana metalowa zębatka, sam dźwig natomiast „nieznani sprawcy” pocięli na złom. Obecnie szukamy takiego dźwigu aby móc go ustawić na postumencie. Remontu wymaga również sam zasiek (miejsce składowania węgla) jednak to akurat jest najmniejsza część kosztów.

Najlepiej zachowanym elementem jest tzw. obrotnica, ponieważ jest ciągle użytkowana. Obecnie jest ustawiana ręcznie, pomimo sprawnego silnika elektrycznego z 1939 roku (!!!), powodem jest uszkodzenie przekładni. Po naprawieniu przekładni trzeba będzie jeszcze znaleźć kogoś z uprawnieniami do podbicia zgody na eksploatacje obrotnicy.

Cały kompleks został wybudowany wraz z stacją czyli ma już około 150 lat i szkoda aby się zmarnował. Obecny użytkownik czyli PKP PLK SA raczej nie jest zainteresowany restauracją tego zabytku (wnioskujemy to po dewastacji drugiego miejsca do nawęglania zbudowanego z cegły klinkierowej, z którego nie tylko usunięto i pocięto dźwig ale nawet wyrwano ze szczytu zębatkę).

Renowacja tego zabytku będzie kosztowna i na pewno trudna technicznie choćby z powodu czynnych torów obok których się znajduje. Ale będziemy się starać o wszystkie zgody i pozwolenia a następnie postaramy się o zgromadzenie odpowiednich środków finansowych i przeprowadzenie tych prac.


  

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2013-07-11

Zbieramy informacje na temat który w e mailu przysłał nasz sympatyk


Cytujemy treść maila:

„Szanowni Państwo……. w rozmowie w czasie przerwy w pracy siedząc na murku starszy pan udzielił mi informacji że tuż obok miejsca w którym obecnie pracujemy był po wojnie wielki dół nazywany przez miejscowych wapiennikiem ponieważ wydobywano z niego wapno do remontów zniszczonych budynków (……) Po wydobyciu wszystkiego wapna do tego dołu wepchnięto przy pomocy spycha wrak rozbitego niemieckiego czołgu który stał tuż obok stacji kolejowej. Wcześniej władze kolei pisały do wojska o zabranie wraku z ich terenu, ale wojsko ociągało się z przyjazdem po jeden czołg, dlatego wykorzystano nadarzającą się sposobność na pozbycie się problemu. (……) Potem spych przysypał wrak a ludzie dokończyli działa wysypując w to miejsce popiół z pieców”

Próbujemy zweryfikować tę wiadomość. Niestety próby sprawdzenia terenu przy pomocy wykrywacza metalu nic nie dały, ponieważ jest tam duża ilość drobnicy metalowej na którą reaguje wykrywacz. Rozmawialiśmy też z kilkoma osobami na ten temat i niestety ale relacje tych ludzi są podzielone. Dlatego prosimy mieszkańców Grodkowa o wszelkie informacje jeśli je oczywiście posiadają. O rozwoju sprawy będziemy informować.

Wiadomość z dnia: 2013-06-29

Zbieramy wszelkie informacje o akcji zakopania pomnika w Parku Wolności, która miała miejsce po wojnie w Brzegu.


W ramach usuwania niemieckości z miasta, pracownicy wodociągów dostali polecenie zakopania poniemieckiego pomnika w Parku Wolności. Polecenie zostało wykonane, pomnik spoczywa gdzieś na terenie parku. W 2012 roku grupa poszukiwawcza sprawdzała pewną część parku po uzyskaniu informacji które okazały się niestety niedokładne. Pomnik nie został odkryty.

Z uzyskanych informacji wiemy że prawdopodobnie a właściwie na pewno nie żyje już nikt z ludzi którzy wykonywali to zadanie. Pomnik był duży dlatego uważamy że ta akcja nie mogła być niezauważona przez mieszkańców i dlatego poszukujemy informacji wśród dzieci i wnuków tych pracowników (na pewno rozmawiano o tym w domach) , wśród starszych mieszkańców miasta jak i przez fora internetowe. Uzyskane informacje są jednak sprzeczne i musimy poświęcić czas i niestety środki na weryfikacje tych danych.

Wszystkich którzy coś wiedzą w tym temacie prosimy o informacje.

Wiadomość z dnia: 2013-06-15

Odnaleziono stare zdrojowe źródło - najczystsza woda w Brzegu


Historia ta sięga aż XVII wieku, cytują za brzeską kroniką z 1845 roku czytamy:

Zaraz za Czerwonym Dworem znajdują się 3 domy należące ongiś do stawu laskowego (Stockteich), a dziś do Czerwonego Dworu. Tu około roku 1650 cesarski pułkownik markiz lub hrabia Moncada, Hiszpan, który był wówczas komendantem miasta (był on zaprzyjaźniony z książętami i spowodował, że zwrócono im klucze do miasta, przez 16 lat – od roku 1635 do 1650 - znajdujące się w rękach cesarskich komendantów), założył zdrój, którego woda miała ponoć moce mineralne. Zdrój otoczony był altanami, stołami i ławkami, znajdował się tam również zegar słoneczny dla podróżnych. Urządzenia te zniszczały jednak wkrótce po opuszczeniu Brzegu przez ich twórcę. Zdrój znajduje się w ogrodzie pierwszego domu stawu laskowego (Stockteich), jest wyłożony kamieniami i bije zeń bardzo świeża woda. Według badania chemicznego, przeprowadzonego w roku 1803 przez zmarłego już aptekarza i burmistrza Ludwiga, woda ta jest – najczystsza w Brzegu i okolicy.

Niestety, być może woda ta nadal jest pierwszej klasy czystości, jednak jej ujęcie w żaden sposób tego nie potwierdza i zdecydowanie odstrasza od prób jej spożywania. Zdjęca mówią same za siebie. Podobno gdzieś w najblższej okolicy "zaorano" oryginalną kamienną misę fontanny, z której niegdyś ta woda wypływała. Poszukiwania w toku...


    

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.<

Wiadomość z dnia: 2013-05-18

Namiar od naszego sympatyka - stary młyn niedaleko wsi Zwanowice


Po kontakcie z jednym z naszych sympatyków zainteresowaliśmy się resztkami starego murowanego wiatraka znajdującego się za wsią Zwanowice.

Wiatrak jeszcze kilka lat temu podobno był w nienajgorszym stanie (miał dach, brakowało tylko skrzydeł) obecnie straszy swoim stanem, a jego okolica stała się darmowym wysypiskiem śmieci dla okolicznych mieszkańców. Wstyd !!!

Postaramy się tym stanem rzeczy zainteresować władze gminy. A co do samego młyna, to stan techniczny jego ścian jest zaskakująco dobry. Przy odrobinie dobrej woli i niestety również nakładów finansowych można by było odbudować stropy i dach aby dalej nie niszczał. Najpierw trzeba jednak określić obecnego właściciela terenu i samego młyna.

Pan który się z nami skontaktował ma nawet pomysł na jego wykorzystanie dla tutejszej społeczności po ewentualnym remoncie. O dalszych losach młyna będziemy Was informować w miarę rozwoju sprawy.


    

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2013-05-11

Wiosenne porządki przy krzyżu pokutnym za wsią Kopanie


Krzyż pokutny znajduje się dobre 1,5 km za wsią Kopanie. Niestety, przez wgzląd na wybudzone ze snu zimowego traktory dojazd zwykłym samochodem osobowym jest bardzo utrudniony (zalecane posiadanie zapasowego zawieszenia w bagażniku).

Prace porządke pomimo trudności transportowych odbyły się. Oczyściliśmy najbliższy teren z suchych liści, gałęzi i wybijającego z ziemi ziela.

Nie wiemy kiedy pojawił się zwyczaj przynoszenia przez okoliczną ludność kamieni polnych do krzyża ale jest ich tam już tak wiele że po uzyskaniu zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (WKZ) postaramy się wyłożyć tymi kamieniami ziemię w najbliższym otoczeniu krzyża i ustawić tam jakąś ławeczkę, sam krzyż wymaga wyprostowania, ponieważ przychyla się w prawo w miękkim podmokłym gruncie. Prace porządkowe będziemy przeprowadzać cyklicznie w miarę potrzeb, również tabliczka informacyjna stanie na nowym słupku.

    

                                                             Stan przed rozpoczęciem prac                                  Stan po zakończeniu prac

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Warto również wspomnieć iż krzyż znajduje się na terenie obszaru Natura 2000 Grądy Odrzańskie zaraz obok alei dębowej.

Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2013-04-29

Kolejny etap prac poszukiwań miejsca pochówku Michała Konstantego Zaremby z Kalinowej


Przeprowadziliśmy drugi oraz trzeci etap prac terenowych poszukując grobu Michała Konstantego Zaremby z Kalinowej, królewsko-pruskiego generała lejtnanta piechoty, pułkownika pułku pieszego i rycerza Orderu Czarnego Orła.

Niestety bez pozytywnego rezultatu. Spowodowane jest to bardzo dużą zmianą rzeźby terenu przez obecnego dzierżawcę terenu (zdjęcia poniżej), nawieziono tam masę śmieci, gruzu i ziemi. Co niestety bardzo utrudnia poszukiwania. Ale nie poddajemy się i nadal szukamy. Obecnie oczekujemy na rozmowę z pewnym wiekowym mieszkańcem pobliskiej wsi, który podobno ma jakąś wiedzę na ten temat.

Wszelkie dodatkowe informacje w tym względzie mile widziane !!!


    

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2013-03-30

Pobudka ze snu zimowego


Nie zapadliśmy w sen zimowy lecz ciężko pracowaliśmy i już niedługo dojdzie na stronie nowy dział „Warto Zobaczyć”.

Zgodnie z misją przyświecającą powstaniu tej fundacji będziemy w tym dziale opisywać takie miejsca, w których bywamy aby popracować, ale również te które „tylko” zwiedzamy. Napiszemy jak tam można dojechać, dojść, dopłynąć, dolecieć lub teleportować się. Napiszemy czy ktoś na wózku inwalidzkim ma możliwość tam dojechać, a ktoś o kulach dojść. Czy w okolicy da się coś zjeść, napić i ewentualnie odpocząć czy też takich warunków brak. Czy okoliczna ludność jest życzliwa i pomocna czy też patrzy na obcych wilkiem.

Jeżeli będziecie mieli jakieś uwagi to piszcie, my się nie pogniewamy, a wręcz przeciwnie, bo merytoryczna krytyka jest bardzo cenna i może być pouczająca oraz pomocna.

Wiadomość z dnia: 2013-02-02

Przeprowadzono pierwszy etap poszukiwań miejsca pochówku Michał Konstanty Zaremba z Kalinowej

Przeprowadzono pierwszy etap poszukiwań miejsca pochówku Michała Konstantego Zaremby z Kalinowej królewsko-pruskiego generała lejtnanta piechoty, pułkownika pułku pieszego i rycerza Orderu Czarnego Orła. Ur.25 września 1711 roku a Zm.30 sierpnia 1786 roku. Został on pochowany w dębowym zagajniku niedaleko tzw. Czerwonego Dworu (był to dwór myśliwski Piastów Brzeskich) pod Brzegiem. Niestety na razie bez pozytywnego rezultatu. Prace zostaną wznowione na wiosnę.

Wiadomość z dnia: 2012-11-07

Kwerenda w archiwach państwowych na temat tzw. podziemnego Brzegu


    

Kwerenda w archiwach państwowych na temat tzw. podziemnego Brzegu. Celem potwierdzenia prawdziwości tego faktu dokonano częściowego oczyszczenia jednego z wejść. Dalsze prace będą prowadzone dopiero po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Obecnie wejście jest zabezpieczone przed wejściem tam osób niepowołanych.

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2012-10-03

Remont Kutej Bramy - przygotowania


    

Wstępne przygotowanie dokumentacji (wycena, uzyskanie pozwolenia od właściciela terenu) na dokonanie kapitalnego remontu zabytkowej kutej bramy i kutego ogrodzenia okalającego obecnie przedszkole publiczne nr 8 w Brzegu. Właścicielem terenu jest przedsiębiorstwo PKP Nieruchomości, zaś budynek użytkuje miasto Brzeg co dodatkowo komplikuje sprawę.

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2012-10-02

Akcja oczyszczania cmentarza żydowskiego w Brzegu

Przeprowadzono prace oczyszczające na terenie pozostałości byłego cmentarza żydowskiego w miejscowości Brzeg. Akcja będzie powtarzana cyklicznie w miarę potrzeb.

Wiadomość z dnia: 2012-09-22

Oczyszczenie i zabezpieczenie pomnika dwóch pilotów rosyjskich


    

Oczyszczenie terenu i zabezpieczenie samego pomnika przed złodziejami. Pomnik upamiętnia dwóch pilotów Armii Radzieckiej którzy pilotując uszkodzony samolot do samego końca i ponosząc śmierć na miejscu uchronili pobliskie zabudowania i ich mieszkańców. Pomnik do tej pory był pod opieką mieszkańców pobliskiej wsi Pawłów. Jednak ostatnio dokonano próby kradzieży pomnika przez bezdomnych złomiarzy, na szczęście nieudanej.

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2012-09-08

Rozbity pomnik w Lipkach - zabezpieczenie


        

Próba odtworzenia rozbitego pomnika upamiętniającego śmierć mieszkańców miejscowości Lipki w czasie trwania wojny prusko/francuskiej w latach 1870/1871. Pomnik został rozbity przez nieznanych sprawców, fragmenty pomnika zostały zebrane i zabezpieczone. Odtworzony pomnik stanie docelowo na terenie należącym do parafii przy miejscowym kościele.

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2012-09-01

Oczyszczenie i zabezpieczenie pomnika pilotów niemieckich sprzed I Wojny Światowej


        

Wstępne oczyszczenie ternu wokół pomnika upamiętniającego miejsce katastrofy i śmierci dwóch pilotów z roku 1913. Trwa przygotowanie dokumentacji na odtworzenie wyglądu miejsca pamięci z okresu jego powstania. Obecnie jest zdewastowane, istnieją też ślady po nielegalnie prowadzonych wykopaliskach.

Napis umieszczony na pomniku, przetłumaczony na język polski, brzmi następująco:

Tu zginęli 4.9.1913
na skutek upadku samolotu
Porucznik von Eckenbrecher 18 Regiment Dragonów
Prucznik Prins 83 Regiment Piechoty

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2012-08-31

Formalne zakończenie tematu nielegalnego demontarzu ogrodzenia wokół I LO w Brzegu

W związku z działaniami podjętymi przez osobę Prezesa Fundacji jeszcze przed jej założeniem miło nam poinformować iż Wojewódki Konserwator Zabytków w Opolu nakazał bezwzględnie na ponowny montaż ogrodzenia bądź w lokalizacji pierwotnej (optymalnie) lub też innej okalizacji około parkowej.

Więcej szczegółów dostępne na Forum Brzeg tutaj

Wiadomość z dnia: 2012-06-27

Oczyszczenie terenu wokół zabytkowego krzyża pokutnego z okresu XIV-XVI wieku


    

Wstępne oczyszczenie terenu wokół zabytkowego krzyża pokutnego z okresu XIV-XVI wieku w lesie pod miejscowością Psary. Oczyszczenie drogi dojścia do zabytku (wycięcie krzaków, poprawa prowizorycznych mostków na przecinających drogę rowach).

W związku z próbą kradzieży krzyża Fundacja planuje wystąpić do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu z prośbą o wyrażenie zgody na przeniesienie krzyża na teren pobliskiego kościoła i zastąpienie go współcześnie wykonaną repliką.

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2012-06-03

Zabytkowa wieża widokowa w Psarach


        

Wstępne oczyszczenie i zabezpieczenie przed dalszym wandalizmem zabytkowej wierzy widokowej w miejscowości Psary (między Brzegiem a Oławą). Wycięcie krzaków, zebranie rozrzuconego materiału budowlanego z rozbitych ścian, odprowadzenie zbierającej się wokół wierzy wody do pobliskiego rowu. Przeprowadzono wstępne rozmowy z przedstawicielami miejscowych władz celem wspólnej odbudowy i zabezpieczenia zabytku, oraz uruchomienia miejscowej trasy rowerowej przebiegającej obok tego zabytku.

Zobacz zdjęcie pierwsze w większym formacie.
Zobacz zdjęcie drugie w większym formacie.
Zobacz zdjęcie trzecie w większym formacie.

Wiadomość z dnia: 2012-05-31

Fundacja Smoczy Web została formalnie zarejestrowana !!!

Po kilkumiesięcznych formalnych przygotowaniach (od września 2011 do marca 2012) Fundacja Smoczy Web została zarejestrowana w KRS, otrzymała także numery NIP, REGON, oraz numer konta bankowego.

Więcej informacji na stronie O NAS

Wiadomość z dnia: 2012-04-12